Biogazownie na wsi powinny powstawać coraz częściej
Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu rozmawiano na temat odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich. Minister Ardanowski szczególną uwagę zwrócił na biogazownie na wsi. Według szefa resortu rolnictwa biogazownie powinny na stałe wpasować się w krajobraz polskiej wsi.
Spis treści
Biogazownie na wsi – duże zasoby, ale mało pieniędzy na inwestycje
Minister rolnictwa podkreślił, że przetwarzanie biomasy pozwoli na wpisanie się wsi i sektora rolnego w plan budowy tzw. energetyki rozproszonej. Dzięki temu biogazownie na wsi będą przetwarzać odpady na dużą skalę, a nie jak obecnie w nieco ponad stu biogazowniach.
Tereny wiejskie posiadają bogate zasoby, jednak realizacja inwestycji nie jest taka prosta, z uwagi na brak funduszy.
Wspomniał o tym szef resortu rolnictwa:
,,Wieś ma niesamowite zasoby, przydatne odnawialnym źródłom energii, ale nie ma pieniędzy. Jeżeli ten problem rozwiążemy, energetyka rozproszona na terenach wiejskich będzie ważnym źródłem energii dla naszego kraju.”
Minister rolnictwa zwrócił również uwagę na to, że biometan po oczyszczeniu rolnicy mogą wykorzystać do sieci gazowniczych, a także do napędu np. maszyn rolniczych.
ORLEN Południe przymierza się do budowy nowoczesnych biogazowni rolniczych
Jeśli chodzi o biogazownie to warto wspomnieć o tym, że ORLEN Południe, czyli spółka z Grupy ORLEN planuje wybudować 20 biogazowni rolniczych opartych o innowacyjną polską technologię. Umożliwia ona zagospodarowanie odpadów z gospodarstw rolnych i ich przetworzenie na energię elektryczną oraz biometan.
Projekt budowy biogazowni podlega realizacji w gospodarstwach prowadzonych przez spółki, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje KOWR. W przyszłości natomiast wspomniane gospodarstwa mogą stać się własnością, bądź być wydzierżawione od KOWR przez ORLEN Południe.
Biogazownie na wsi – więcej informacji na temat ich budowy można znaleźć na stronie ORLEN – Spółki Skarbu Państwa rozważają inwestycje w biogazownie rolnicze.
Biogazownie na wsi, a może fotowoltaika, lub energia wiatrowa?
Minister Ardanowski na koniec zwrócił również uwagę na możliwość rozwoju małej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki na terenach wiejskich. Jednocześnie wskazał na duże znaczenie zbiorowej prosumenckości, która polega na zakładaniu spółdzielni energetycznych i klastrów energii.
Cała treść wypowiedzi ministra rolnictwa na temat biogazowni znajduje się na stronie MRiRW – Tani prąd na obszarach wiejskich.
O biogazowniach pisaliśmy również wcześniej w artykule – Nowe biogazownie i sieci gazowe już wkrótce w Polsce?
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Biogazownie niech se minister w Warszawie stawia!! Bo i tak śmierdzi szambo to nie poczuje różnicy !! Śmierdząca technologia a ludzi -mieszkancow nikt nie pyta!!!
Pan (będący obecnie w rządzie, a ówcześnie będący już posłem) bardzo skutecznie uniemożliwił realizację budowy biogazowi (której zlecenie budowy sam wcześniej przeforsował – u władzy był jego człowiek i jego radni) w gminie w 2012 roku, gdyż nie należałem do jego koła „znajomych i przyjaciół króliczka”. Uniemożliwił także budowę wiatrowni na terenie gminy oraz forsował całkowity zakaz ich budowania nawet przez indywidualnych rolników. Co obecnie ma być priorytetem ? Widzi mi się posła/ministra, czy potrzeba pozyskiwania ekologicznej energii w mojej Ojczyźnie ?