Nowe biogazownie i sieci gazowe już wkrótce w Polsce?

Powstaną nowe biogazownie i sieci gazowe, będzie wsparcie zarówno dla OZE i produkcji biogazu, jak i dla wyprodukowanego w Polsce materiału siewnego oraz wyselekcjonowanie najkorzystniejszych ras zwierząt hodowlanych. Takie projekty w zakresie innowacyjności planuje KOWR.
Według jednego z głównych projektów w zakresie innowacyjności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, na terenach wiejskich mają powstać nowe biogazownie i sieci gazowe. KOWR zakłada też wsparcie dla OZE i produkcji biogazu.
Plany są, a realizacja…?
Energetyka odnawialna, wsparcie produkcji biogazu, plany stworzenia sieci gazowych o charakterze wyspowym wspólnie z Polską Spółką Gazownictwa – wszystko to jest, ale… jak na razie w planach KOWR. Konkretnych terminów, czy kwot na razie nie widać. Być może w kolejnych miesiącach ośrodek będzie mógł pochwalić się już poczynionymi krokami na tym polu, podając bardziej szczegółowe informacje.
KOWR planuje wsparcie produkcji biogazu
– Jesteśmy na etapie zbierania danych z terenu dotyczących możliwości stworzenia sieci gazowych o charakterze wyspowym w oparciu o stacje regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego LNG. Tego rodzaju instalacje mogłyby być zasilanie również przez powstające biogazownie rolnicze – podkreśla Witold Strobel, dyrektor generalny KOWR, zapytany przez nas o szczegóły współpracy z Polską Spółką Gazownictwa. – Realizacja tego projektu poprawi jakość życia na terenach wiejskich, szczególnie na obszarach popegeerowskich – podkreśla.
Dodatkowo, w ramach wspomnianych projektów, KOWR zapowiada wsparcie dla wyprodukowanego w Polsce materiału siewnego oraz wyselekcjonowanie najkorzystniejszych ras zwierząt hodowlanych. W tym celu, utworzone zostały dwa konsorcja. Pierwsze, „Polska Genetyka”, powstało wspólnie z Instytutem Zootechniki i państwowymi spółkami strategicznymi w zakresie hodowli. W jego ramach, poprzez technologie molekularne będzie selekcjonowany i wybierany do dalszego rozwoju materiał genetyczny najlepszych ras.

Powstało już nowe konsorcjum, mające za zadanie wspieranie rozwoju i selekcji najlepszych ras hodowlanych. źródło fot.: AgroFoto.pl, SZYMANOX
Drugie konsorcjum, które ma wspierać rodzimą hodowlę materiału siewnego, czeka na akceptację ministerstwa rolnictwa. KOWR wraz z państwowymi spółkami ma utworzyć „Grupę Polskie Nasiona”. Grupa ta będzie promować rodzimy materiał siewny.
Kiedy nowe biogazownie?
Wspomniane projekty to efekt utworzenia pionu innowacji i rozwoju KOWR. Ośrodek jest stosunkowo młodą instytucją. Powstał poprzez połączenie dwóch jednostek wcześniej istniejących – Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego. W ten sposób, przejął również obowiązki i zakres działania obydwu.
W wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria, Witold Strobel podkreślał nowe zadania, jakie stawia przed sobą KOWR na polu innowacyjności. Postanowiliśmy go zapytać o szczegóły – czy wiadomo już, kiedy przynajmniej część zapowiadanych planów wejdzie w życie? Niestety, na to pytanie nie uzyskaliśmy konkretnej odpowiedzi.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie uruchomione wsparcie dla biogazowni
– Ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego zaczęto stopniowo wprowadzać już od 1 stycznia 2011 r. Od tego dnia Agencja Rynku Rolnego, której następcą prawnym jest KOWR, realizowała zadania związane z monitorowaniem produkcji biogazu rolniczego – przypomina Witold Strobel. – Te ułatwienia polegały m.in. na zniesieniu obowiązku uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej i zastąpienie go wpisem do rejestru wytwórców biogazu rolniczego. Były to też uproszczenia procedur związanych z zagospodarowywaniem masy pofermentacyjnej, a także stosowanie preferencyjnego wsparcia finansowego – wymienia.
Owszem, dotychczas zrobiono już wiele, aby nowe biogazownie powstawały, a produkcja biogazu w Polsce stopniowo stawała się łatwiejsza i bardziej opłacalna. Planowane są już kolejne działania w tym zakresie.
– Wśród możliwych rodzajów wsparcia na szczególną uwagę zasługują te, które są związane z udzielaniem wsparcia finansowego na budowę biogazowni rolniczych, wdrażaniem nowych technik i technologii w obszarze odnawialnych źródeł energii czy realizacją inwestycji wpływających na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych generowanych przez rolnictwo oraz przemysł rolno-spożywczy. Planuje się również, że KOWR będzie aktywnie uczestniczył w promocji wykorzystania biomasy pochodzenia rolniczego oraz odpadów – wyjaśnia dyrektor KOWR.