Ceny nawozów rosną. Rolnikom pomoże tarcza antykryzysowa?

Ceny nawozów stale rosną. Sytuacja na rynku nawozów budzi coraz większe niezadowolenie nie tylko wśród rolników. Z niepokojem na wysokie ceny nawozów patrzą także związki i organizacje rolnicze. Z apelem o wprowadzenie pilnych działań do ministra rolnictwa zwróciło się Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność”. Według Związku w poprawie sytuacji może pomóc tarcza antykryzysowa dla rolników, którą należy uruchomić wręcz natychmiast.

Ceny nawozów niebywale rosną to nie ulega wątpliwości. Co więcej, sytuacja na rynku pogarsza się, dlatego NSZZ RI ,,Solidarność” wystąpiło do ministra Henryka Kowalczyka o podjęcie natychmiastowej interwencji. Zdaniem Związku należy wprowadzić odpowiednie rozwiązania, które w znacznym stopniu zrekompensują straty poniesione przez rolników.

Przeczytaj również: Okienko dla rolnika już działa!

Ceny nawozów rosną – konieczne wprowadzenie tarczy antykryzysowej

Przewodnicząca Związku NSZZ RI ,,Solidarność”, Teresa Hałas w piśmie w sprawie kolejnego wzrostu cen nawozów zaapelowała do szefa resortu rolnictwa o wprowadzenie tarczy antykryzysowej dla rolników:

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w nawiązaniu do swoich wcześniejszych interwencji, zwraca się do Rządu RP o pilne podjęcie skutecznych działań w celu wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolników prowadzącej do zahamowania wzrostu cen nawozów i ich ustabilizowania na poziomie zapewniającym opłacalność produkcji rolniczej.

Ceny nawozów wciąż rosną, a kolejnym problemem dla rolników pozostaje ograniczona ich dostępność, a właściwie jej brak. Według przewodniczącej Teresy Hałas firmy z udziałem Skarbu Państwa nie powinny przenosić wzrostu kosztów na rolników:

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” uważa, że firmy z udziałem Skarbu Państwa, które mają możliwość dywersyfikacji swojej produkcji i związanych z tym kosztów nie powinny przerzucać wzrostu swoich kosztów cały czas na rolników.

Wysokie ceny nawozów doprowadzą do bankructw gospodarstw i wzrostu cen żywności

Z uwagi na to, że ceny nawozów stale rosną NSZZ RI ,,Solidarność” zwróciło się o podjęcie interwencji w tej sprawie. Według Związku wprowadzenie natychmiastowych działań zrekompensuje straty poniesione przez rolników w związku z podwyżkami cen nawozów.

W przeciwnym razie uruchomienie produkcji w gospodarstwach może być utrudnione. Dalsze problemy na rynku nawozów mogą doprowadzić do ich bankructwa. Natomiast ceny nawozów, które rosną przyczynią się do kolejnych podwyżek cen dla konsumentów i zwiększenia i tak wysokiej inflacji.

W związku z tym, Prezydium Związku apeluje do rządu o pilną interwencję – nie wykluczając konieczności podjęcia dalszych działań statutowych.

Czytaj również: Odszkodowania za ptasią grypę i ASF według nowych zasad?

Źródło: NSZZ RI ,,Solidarność”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 107

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Krzysztof Głowski pisze:

  Ceny nawozów napewno będą miały wpływ na ceny żywności bo będzie mniej a jak mniej to drożej napewno odbije się to na podwyżkach pieczywa bo będzie mało dobrego ziarna wiec mąka będzie droga ewetualnie pieczywo mrożone z innych krajów ale jaka jego jakość będzie to znak ?

 2. sceptyczny pisze:

  Żadna tarcza antykryzysowa nie jest potrzebna rolnikom, tylko władza, która będzie potrafiła nawiązać stosunki dyplomatyczne z Rosją i prowadzić współpracę gospodarczą…

 3. Rolnik pisze:

  Gaz w dół. Nawoz w górę. Witamy w Polsce.

 4. Terier pisze:

  Nie trzeba tarczy. Wystarczy zapłacić dobrze za wyprodukowany towar.

 5. paranoja pisze:

  minister czy wiceminister gada takie głupoty, że rolnik powinien być nowoczesny i radzić sobie
  przetwórstwo dotacjie itp…… jak ja słuchałem to zyjemy w innym państwie
  ale ten osobnik z karnacją araba szkoda, że go nie spotkam a może i spotkam na proteście
  czas kończy sie końiec swiata zbliza sie

 6. rolnik pisze:

  ta władza nie dogada się z Putinem bo z nikim się nie dogaduje , zwłaszcza z Putinem bo go najbardziej opluwa

 7. rolnik pisze:

  obecny minister rolnictwa to mistrz nad mistrze, jak redaktorka mówi mu ze raty kredytów wzrosną o 200 zł bo stopy procentowe zostały
  podniesione o 0,4 procenta, to on jej odpowiada ze to nie możliwe ,cytuję ,, mówi pani ze tu 0,4 a tu 200 to trzeba sprawdzić bo to nie możliwe,,dlatego ministra niema różnicy czy nawóz kosztuje 3000 czy 5000 bo on tego nie ogarnia -ręce opadają kto nami rządzi – ale kto na nich głosował, czy nie rolnicy