Ceny zbóż – aktualne notowania pszenicy, pszenżyta i żyta

Na krajowym rynku ceny zbóż obniżyły się, sprawdzamy jakie są aktualne notowania pszenicy, pszenżyta i żyta. Skontaktowaliśmy się z wybranymi skupami zbóż, aby dowiedzieć się, jakie są aktualne cenniki. 

Cena: Pszenżyto paszowe

697.26 zł
-0.74%
Zobacz aktualne ceny

Krajowe skupy zbóż odnotowały na początku czerwca znaczne obniżki w cennikach. Aby dowiedzieć się, jakie są ceny zbóż pszenicy, pszenżyta, a także żyta – jak prezentują się aktualne notowania skontaktowaliśmy się ze skupami zbóż: Osadkowki, Ziarn-Pol, AgroAs oraz Elewarr Sp. z o.o. Oddział Nowe Proboszczewice. Sprawdziliśmy również najnowsze notowania cen zbóż na stronie internetowej Fermy Woźniak (FDW), a także MRiRW. Gdzie zatem można otrzymać najwyższa, a gdzie najniższą cenę za ziarno?

W pierwszym tygodniu czerwca 2022 roku notowania pszenicy na stronie internetowej FDW spadły100 zł/t. W przypadku żyta cena spadła50 zł/t, a cena pszenżyta poszła w dół80 zł/t.

Skup zbóż 2022 – po ile pszenica?

Jakie zatem ceny zbóż w czerwcu 2022 r. oferują wybrane skupy zbóż i jakie aktualne notowania przedstawiła strona internetowa Fermy Woźniak? Podczas rozmów telefonicznych ze skupami dowiedzieliśmy się, że najwyższą cenę za pszenicę konsumpcyjną1580 zł/t oferuje Ziarn-Pol. W przypadku pszenicy paszowej, najwyższą cenę – 1450 zł/t oferują dwa skupy Ziarn-Pol oraz Osadkowski. Jak przedstawiają się natomiast cenniki pszenicy w pozostałych firmach?

 • AgroAs:
  – konsumpcyjna – 1470 zł/t,
  – paszowa – 1420 zł/t,
 • Ziarn-Pol:
  – konsumpcyjna – 1580 zł/t,
  – paszowa – 1450 zł/t,
 • Elewarr Sp. z o.o. Oddział Nowe Proboszczewice:
  – konsumpcyjna – 1450 zł/t,
  – zwyczajna – 1400 zł/t,
  – paszowa – 1300 zł/t,
 • Osadkowski:
  – konsumpcyjna – 1550 zł/t,
  – paszowa – 1450 zł/t.

Z aktualnych notowań cen zbóż Fermy Woźniak wynika, że za tonę pszenicy rolnicy otrzymują 14201450 zł. Oznacza to, że w porównaniu do ubiegłego tygodnia, cena spadła100 zł/t

Przeczytaj również: Pomoc do zakupu nawozów. Ilu rolników ubiega się o wsparcie?

Ceny skupu zbóż – aktualne notowania pszenżyta i żyta

W przypadku cen żyta i pszenżyta również widoczne są spadki w cennikach. W porównaniu do ubiegłego tygodnia notowania żyta spadły nawet o 200 zł/t, a pszenżyta100 zł/t. Podczas rozmowy telefonicznej nasza redakcja otrzymała informację, że firma Elewarr Sp. z o.o. Oddział Nowe Proboszczewice nie prowadzi skupu pszenżyta. Sprawdźmy zatem, jak przestawiają się aktualne notowania pszenżytażyta w skupach:

Skup zbóż 2022

Sprawdziliśmy ceny zbóż – jakie są aktualne notowania pszenicy, pszenżyta, a także żyta?

fot. Tomasz Kuźdub

 • AgroAs:
  – pszenżyto – 1200 zł/t,
  – żyto konsumpcyjne – 1050 zł/t,
  – żyto paszowe – 1000 zł/t,
 • Ziarn-Pol:
  – pszenżyto – 1270 zł/t,
  – żyto konsumpcyjne – 1200 zł/t,
  – żyto paszowe – 1150 zł/t,
 • Elewarr Sp. z o.o. Oddział Nowe Proboszczewice:
  – żyto konsumpcyjne – 1300 zł/t,
  – żyto paszowe – 1100 zł/t,
 • Osadkowski:
  – pszenżyto – 1350 zł/t,
  – żyto – 1200 zł/t.

Sprawdziliśmy również, jak przedstawiają się aktualne notowania cen pszenżyta, a także żyta na stronie internetowej Fermy Woźniak. Według informacji podanych na stronie FDW wynika, że na dzień 08.06.2022 r. rolnicy otrzymują za pszenżyto od 1320 zł/t do 1350 zł/t. Oznacza to spadek80 zł/t w porównaniu do ubiegłego tygodnia. W przypadku żyta, porównując aktualną cenę do tej sprzed tygodnia spadła ona o 50 zł/t. Oznacza to, że aktualnie cena żyta waha się w granicach 1120 – 1150 zł/t.

Ceny zbóż w czerwcu 2022 – aktualne notowania według MRiRW

Resort rolnictwa również opublikował notowania zbóż. Jak zatem wygląda sytuacja na rynku zbóż według resortu rolnictwa? Z najnowszych danych, wynika, że średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w okresie 23-29.05.2022 r. wynosiła 1733 zł/t, natomiast pszenicy paszowej1734 zł/t. W porównaniu do cen z ubiegłego tygodnia, ceny tego zboża odnotowały niewielkie spadki i nieznacznie się różnią. Poniżej przedstawiamy ceny skupu zbóż tj. pszenżyto oraz żyto według resortu rolnictwa:

 • Żyto konsumpcyjne – 1420 zł/t,
 • Żyto paszowe –1343 zł/t,
 • Pszenżyto paszowe – 1517 zł/t.

Porównując aktualne notowania cen zbóż z ubiegłym tygodniem, można zauważyć, że cena żyta konsumpcyjnego wzrosła59 zł/t, natomiast cena żyta paszowego spadła17 zł/t. W przypadku pszenżyta paszowego cena wzrosła 15 zł/t.

Czytaj również: Bioasekuracja związana z ASF – dofinansowanie dla hodowców świń

Źródło: MRiRW, FDW, agroFakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 25

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. RB pisze:

  Nie wieżę że ukraińskie zboże nie zasiliło polskiego rynku minister r kłamie niczym Tusk pluj mu w oczy a że deszcz pada

 2. ANTY- PIS pisze:

  telewizja rolników – TVP- INFO – Rachoń prowadzi program o zbożu które ma być transportowane przez Polskę aby obsmarować Tuska który ma rację mówiąc ze jak ukraińskie zboże trafi do Polski to rolnicy stracą , a co mówi Kużmiuk z PIS I Kowalski ze to nieprawda i taka propaganda dociera do polaków i ich elektoratu rolników.Jak tylko na razie zaczęli sprowadzać kukurydzę z Ukrainy , to pszenżyto spadło z 1600 na 1200 i nikt za bardzo nie chce tego skupować bo kukurydza do pasz lepsza. Pszenica z 2000 tys na 1500 . Rolnicy dalej głosujcie na PIS to jak zbudują szerokie tory do portów aby transportować Ukraińskie zboże to wasze wam spleśnieje w magazynach bo nikt tego nie kupi . Może w końcu dotrze to do nietęgich umysłów