Choroby odkleszczowe. Czy należy się odszkodowanie?

W przypadku stwierdzenia u rolnika choroby zawodowej należy mu się odszkodowanie lub renta. Do takich schorzeń należą choroby odkleszczowe, czyli kleszczowe zapalenie opon mózgowych i borelioza.

O ile przypadków na kleszczowe zapalenie opon mózgowych jest stosunkowo niewiele, kilka w ciągu roku, to zachorowań na boreliozę odnotowuje się już kilkaset. Niestety, liczba ta powiększa się z roku na rok.

choroby odkleszczowe

Andrzej Kędzierski, lekarz neurolog

Winowajca – kleszcz pospolity

Pajęczak ten, zwany również kleszczem pastwiskowym lub psim, o ile nie jest nosicielem bakterii boreliozy, nie jest dla nas groźny. Niestety, liczba kleszczy będących nosicielami wzrasta, co stanowi poważne zagrożenie zdrowia a nawet życia.

– Rejestrowana, większa liczba zachorowań na boreliozę jest nie tylko wynikiem rozprzestrzeniania się kleszczy będących nosicielami tej choroby, ale przede wszystkim stosowanie coraz bardziej zaawansowanych metod jej wykrywania – mówi Andrzej Kędzierski, lekarz, zastępca ordynatora Oddziału Neurologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. – W Wielkopolsce przypadki boreliozy pojawiają się regularnie. Pacjentami są bardzo często leśnicy i rolnicy. Trzeba jednak podkreślić, że obszarem endemicznego występowania boreliozy jest północno-wschodnia Polska, gdzie jest najwyższy odsetek kleszczy będących nosicielami tej choroby – zauważa.

Jak rozpoznać zakażenie boreliozą?

Najprostszym sposobem jest obserwacja swojego ciała. Nie zawsze zauważymy kleszcza, ale niektóre, nietypowe objawy mogą pomóc w identyfikacji zakażenia. – Najbardziej istotną rzeczą dla osób zagrożonych kontaktem z kleszczami jest rozpoznanie rumienia wędrującego – mówi doktor Andrzej Kędzierski. Jest on niebolesny, często powiększa się i blednie od środka. Po kilku tygodniach ustępuje, ale jego obecność jest wystarczającym powodem, aby rozpocząć leczenie. We wczesnej fazie choroby podaje się antybiotyk, a kuracja jest kilkudniowa – wyjaśnia.

Po ugryzieniu kleszcza należy obserwować, czy na ciele nie pojawia się rumień wędrujący

Choroby odkleszczowe to choroby zawodowców

Znajdująca się na czele wykazu chorób zawodowych borelioza stwarza rolnikom, którzy się nią zarazili, możliwość uzyskania świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Są to: jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub renta z powodu niezdolności do pracy w gospodarstwie. Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań, rośnie też liczba wypłacanych przez KRUS świadczeń dla rolników. Osoba, która zachorowała, powinna uzyskać orzeczenie państwowego inspektora sanitarnego stwierdzające chorobę zawodową. Po pozytywnym przejściu niezbędnej procedury medycznej, rolnik otrzymuje prawomocną decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej, która jest podstawą do ubiegania się o świadczenia z KRUS.

Najważniejsze jest jednak zdrowie

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest unikanie kontaktu z kleszczem. W przypadku rolnika nie jest to sprawa prosta, ale warto przestrzegać pewnych zasad, które mogą uchronić przed ukąszeniem tego pasożyta. Bardzo ważne jest odpowiednie ubranie chroniące odkryte części ciała przed dostępem kleszcza.

choroby odkleszczowe

Wysoka trawa i zarośla sprzyjają kleszczom (fot. T. Śmigielski)

Unikanie wysokich traw i zarośli, stosowanie środków odstraszających oraz kontrola ciała po zakończeniu pracy na pewno zwiększą szansę uniknięcia ugryzienia. Pamiętać należy, że kleszcza nie tak łatwo zauważyć. Osobniki dorosłe mają zazwyczaj 4 mm a ich larwy ok. 0,5 mm. Dobrze jest wiedzieć, że kleszcze mają dwa szczyty aktywności, tj. w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Oczywiście to nie oznacza, że nie występują w innych miesiącach i możemy je lekceważyć.

Ostatnie słowo należy do lekarza

Choroby odkleszczowe należą do bardzo niebezpiecznych. Borelioza jest na tyle groźna, że zajmować się nią mogą tacy specjaliści jak kardiolog, reumatolog, dermatolog czy neurolog. – Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim stadium jest choroba i jakie są jej powikłania – mówi lekarz Andrzej Kędzierski. – Bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie choroby i podjęcie leczenia. Borelioza atakuje serce i stawy, wywołuje zmiany skórne, a w trzeciej, przewlekłej fazie układ nerwowy z takimi powikłaniami jak zapalenie opon mózgowych czy porażenie nerwu twarzowego. Na szczęście w naszym szpitalu pacjentów z neuroboreliozą spotyka się dość rzadko – dodaje

Dobrze mieć świadomość, że w przypadku zachorowania na boreliozę można ubiegać się o świadczenia związane z chorobą zawodową. Jednak jeszcze lepiej wiedzieć, jak jej unikać i co robić w przypadku pojawienia się nietypowych objawów. I jeszcze jedno. Intruza z naszej skóry usuwamy mechanicznie za pomocą pincety, nigdy środkami chemicznymi, tłuszczem i tym podobnymi specyfikami.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *