Czwarte ognisko ASF na terenie Polski – tym razem w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnego ogniska ASF w naszym kraju. Potwierdzono je na podstawie wyników badań z 15 kwietnia 2020 r. Czwarte ognisko ASF na terenie Polski pojawiło się w województwie wielkopolskim. 

Czwarte ognisko ASF na terenie Polski – czy mamy się czego obawiać?

Na początku czerwca informowaliśmy was o trzecim ognisku ASF w Polsce wykrytym w 2020 roku!.
Minął tydzień i pojawiło się kolejne ognisko, tym razem na terenie Wielkopolski. Poprzednie ognisko zlokalizowano natomiast na drugim końcu Polski – w województwie lubelskim. Czy w związku z tym, mamy powody do obaw?

Kolejne ognisko, po raz drugi w tym roku w Wielkopolskie

Jak podaje GLW ognisko zlokalizowano w gospodarstwie położonym w Wielkopolsce, które utrzymywało 24 świnie (12 prosiąt, 7 warchlaków, 4 tuczniki, 1 locha). Konkretnie znajduje się ono w gminie Lipno, w powiecie leszczyńskim.

Gospodarstwo położone jest na obszarze ochronnym. Jak informuje WIR w artykule ASF w gminie Lipno część zwierząt padła, pozostałe natomiast zlikwidowano i zutylizowano. Ponadto, całe gospodarstwo poddano także odkażeniu. Na chwilę obecną nie wiadomo, co było źródłem zakażenia.

Jest to drugie ognisko wykryte w województwie wielkopolskim. Przypomnijmy, w kwietniu br. stwierdzono je także w województwie wielkopolskim, na terenie gminy Dopiewo w powiecie poznańskim.

Producenci czekają na wyznaczenie stref i boją się o swoją przyszłość

Czwarte ognisko ASF na terenie Polski spowoduje liczne komplikacje dla producentów świń. Oczekują oni obecnie na wyznaczenie strefy zapowietrzonej i zagrożonej, jednocześnie martwiąc się o swoją przyszłość. Strefami zostanie objętych na pewno wiele gospodarstw specjalizujących się w hodowli trzody chlewnej. Samo wykrycie kolejnego ogniska natomiast poniesie za sobą negatywne skutki. Stanie się to na dodatek w regionie, który od lat słynie z chowu i hodowli trzody chlewnej.

Czwarte ognisko ASF na terenie Polski i kolejne przypadki odnotowane u dzików

Kolejne ognisko ASF to nie jedyny problem z jakim muszą zmierzyć się rolnicy. Kolejnym z nich są nowe przypadki ASF, które odnotowano w okresie od 1 do 12 czerwca br. Pojawiły się one np. w województwie:

  • mazowieckim
  • lubuskim
  • lubelskim
  • wielkopolskim
  • warmińsko- mazurskim

Wszystkie przypadki ASF w Polsce, łącznie z nowymi ogniskami wykrytymi w 2020 roku przedstawia zdjęcie poniżej.

Aktualności rolnicze- Czwarte ognisko ASF na terenie Polski!

Dokładniejsze informacje na temat czwartego ogniska ASF w Polsce znajdują się w komunikatach Głównego Lekarza Weterynarii.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *