Czy zaliczki dopłat 2022 trafią do wszystkich rolników?

Czy jest szansa na to, że zaliczki dopłat 2022 trafią do wszystkich rolników? Zarząd KRIR wystąpił do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o poruszenie na forum UE tematu wpłat zaliczek dopłat bezpośrednich. Czy rolnicy u których przeprowadzana jest kontrola również otrzymają wstępne płatności? Czego należy się w tej kwestii spodziewać? Sprawdźmy! 

Zdaniem samorządu rolniczego zaliczki powinny trafić do wszystkich rolników bez względu na to, czy u danego rolnika przeprowadzana jest kontrola czy nie. Dlatego Izby rolnicze złożyły wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o omówienie na forum Unii Europejskiej możliwości wypłacenia zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności z PROW również rolnikom, u których prowadzone są kontrole. Czy jest szansa, że tak się właśnie stanie i od czego to jest uzależnione?

Przeczytaj również: Czy ceny zbóż wzrosną w kolejnych miesiącach 2022 roku jeszcze bardziej?

Czy każdy rolnik może liczyć na zaliczki dopłat bezpośrednich 2022?

Izby rolnicze zwróciły się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o możliwość wprowadzenia zaliczek na poczet płatności bezpośrednich dla wszystkich rolników. Według KRIR, obowiązujące obecnie zasady wypłacania zaliczek jedynie rolnikom, którzy nie zostali wytypowali do kontroli budzi wśród nich frustracje i niezadowolenie. Przez wprowadzenie ograniczenia gospodarze czują się niesprawiedliwie traktowani. Oczekują również zmian w tym zakresie – czy jest to możliwe?

Zaliczki powinny być wypłacane wszystkim rolnikom, a po zakończeniu kontroli i wydaniu decyzji należałoby wykonać końcowe rozliczenie – zaproponował samorząd rolniczy.

Podsumowując, KRIR wnioskuje o zmiany w prawie pozwalające na to, że zaliczki dopłat 2022 trafią do wszystkich rolników i oczekuje odpowiedzi w tej kwestii od MRiRW.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie wydłużony!

zaliczki dopłat 2022

KRIR wnioskuje, aby zaliczki dopłat 2022 trafiły do wszystkich rolników

fot. Tomasz Kuźdub / agroFakt.pl

Przypomnijmy, że wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podjął decyzję o przedłużeniu do 31 maja 2022 r.. Decyzja o wydłużeniu terminu dotyczy działań:

  • Rolnictwo ekologiczne,
  • Dobrostan zwierząt,
  • Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego,
  • płatności ONW,
  • Premii w ramach działania zalesieniowego.

Przeczytaj również: Dopłaty bezpośrednie 2022 – ile za hektar i za sztukę?

Źródło: KRIR, MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 28

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *