Dofinansowanie do wapnowania gleb 2022 bez limitu powierzchni? Sprawdź!

Czy dofinansowanie do wapnowania gleb 2022 będzie również dostępne dla gospodarstw powyżej 75 ha? Czy nastąpią zmiany w ,,Ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”. O wprowadzenie zmian wielokrotnie wnioskował samorząd rolniczy. Czy w związku z tym, NFOŚiGW zmieni warunki dopłat do wapnowania? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że ,,Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” to wsparcie finansowe którego celem jest regeneracja gleb zakwaszonych w wyniku działania czynników atropogenicznych. Otrzymane dofinansowanie do wapnowania gleb 2022 rolnicy mogą przeznaczyć na zakup wapna nawozowego lub środków wapnujących. Dotychczas z powyższego wsparcia nie mogli jednak skorzystać wszyscy producenci. Czy wkrótce to się zmieni?

Dofinansowanie do wapnowania gleb 2022 bez limitu powierzchni gospodarstwa?

Limit powierzchni warunkujący otrzymanie dofinansowania do wapnowania gleb powinien zostać zniesiony. Tak uważa Zarząd KRIR, który wystąpił z propozycją wprowadzenia programu wapnowania gleb bez limitu. Swoją propozycję samorząd rolniczy przekazał do MRiRW, które poinformowało, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął propozycję resortu rolnictwa uwzględniającą także wnioski skierowane od izb rolniczych.


Sprawdź również: Koszty produkcji rolnej diametralne rosną. To nie koniec podwyżek?


Dopłaty do wapnowania – zmiany

Z informacji przekazanych przez KRIR wynika, że modyfikacja Programu obejmie możliwość uczestnictwa posiadaczy użytków rolnych o powierzchni powyżej 75 ha. To oznacza, że rolnicy prowadzący gospodarstwo o powierzchni większej, niż 75 ha będą mogli otrzymać dofinansowanie do wapnowania gleb 2022.

Przy jednoczesnym założeniu, że producenci w tej grupie uzyskają dopłaty do wapnowania w celu zakupu wapna nawozowego lub środka wapnującego niezbędnego do wysiewu na powierzchni nieprzekraczającej 75 ha użytków rolnych o pH≤ 5,5 w ciągu jednego roku kalendarzowego.

Dofinansowanie do wapnowania gleb dla gospodarstw powyżej 75 ha

Dzięki zmianom w ,,Ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” gospodarstwa powyżej 75 ha będą mogły ubiegać się dofinansowanie w wysokości 100 zł/tony czystego składnika odkwaszającego (CaO lub MgO).

Czytaj również: Ceny świń 2022 bez zmian. Będzie dodatkowe wsparcie? Sprawdź!

Źródło: KRIR; NFOŚiGW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 40

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Kris pisze:

    Ja wapnowalem jesienią 2021 za ok 30 tys i co dalej w dupę, albo nikt nie dostaje albo wszyscy, co to za uznaniowość , patrzmy na kogo głosujemy jak ktoś prowadził np gospodarstwo rolne to nie oznacza że ma pojęcie o rolnictwie, jeżeli ma się czym pochwalić osiągnął sukces droga otwarta do polityki, a my ciągle mamy miernoty kto to jest ten Wojciechowski czy Sawicki czy puda czy obecny minister rolnictwa (nazwiska nie pamiętam bo po co)