Dopłaty z ARiMR 2022 – kto dostał zaliczki, a kto ma kontrolę?

Wypłata dopłat bezpośrednich za 2022 r. znajduje się już niemal na ostatniej prostej. Część rolników otrzymała już dopłaty z ARiMR za 2022 r. w postaci wypłacanych właśnie zaliczek. Pozostali natomiast na dopłaty bezpośrednie, jak i obszarowe za 2022 r. muszą jeszcze poczekać. Co ma oczywiście związek z kontrolami które toczą się w przypadku wybranych rolników. Sprawdźmy zatem, kto dostał zaliczki, a kto może mieć kontrolę przeprowadzoną przez ARiMR.

Przypomnijmy, że od 17 października 2022 r. ARiMR wypłaca dopłaty bezpośrednie i obszarowe w postaci zaliczek które stanowią 70 proc. i 85 proc. Od tego czasu minął już ponad miesiąc, dlatego większość rolników otrzymała już zaliczki dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 r. Z kolei, producenci, którzy nie uzyskali dopłat za 2022 r. mogą je otrzymać po zakończeniu kontroli administracyjnej lub kontroli na miejscu. Jak więc sprawdzić kiedy wpłyną dopłaty bezpośrednie 2022?

Dopłaty z ARiMR 2022 – kto dostał zaliczki?

Wypłata dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2022 r. powoli zbliża się do końca. Do dnia 17 listopada br. dopłaty bezpośrednie w ramach zaliczek z ARiMR 2022 otrzymało prawie 1,16 mln rolników. Na ich konta bankowe trafiły płatności bezpośrednie w wysokości ponad 10,13 mld zł. Natomiast, w ramach dopłat obszarowych z PROW 2014-2020, jak podaje ARiMR zaliczki przyznano 827 tys. rolnikom na łączną kwotę 1,95 mln zł.

Dopłaty z ARiMR 2022 w formie zaliczek będą trafiać do rolników do końca listopada br. Po tym czasie, czyli do 1 grudnia br. rozpocznie się wypłata płatności końcowych za 2022 r.

Jak sprawdzić kiedy wpłyną dopłaty bezpośrednie 2022?

Tak jak już wspominaliśmy część rolników mogła nie otrzymać jeszcze zaliczek dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW z powodu toczących się kontroli administracyjnych i kontroli na miejscu. Dopiero po ich zakończeniu zaliczki z ARiMR na dopłaty bezpośrednie i obszarowe 2022 wpłyną na konta bankowe rolników.

Sprawdzenie kiedy dopłaty bezpośrednie 2022 trafią na konto rolników jest możliwe w systemach informatycznych ARiMR – ZSZiK, a także IACS.

ARiMR dopłaty 2022, ale najpierw kontrole

Ilu więc rolników wytypowano do kontroli przez ARiMR w 2022 r.? Na jakim etapie znajdują się sprawy rolników? (jaki procent rolników posiada sprawy zatwierdzone, a jaki procent spraw producentów znajduje się w trakcie kontroli administracyjnej).

Odpowiedzi na te pytania przesłane przez agrofakt.pl przekazało nam Biuro Prasowe ARiMR:

Według aktualnego stanu danych w 2022 roku do kontroli na miejscu zostało wytypowanych 88 975 rolników. W przypadku 19 401 spraw (ok. 22%) kontrole nie zostały zakończone.

W przypadku wyżej wymienionych rolników ARiMR zrealizuje dopłaty 2022 po zakończeniu kontroli podczas których ma miejsce weryfikacja danych we wnioskach o przyznanie płatności. W przypadku wykrycia błędów lub przedeklarowania powierzchni działek rolnicy mogą otrzymać kary w postaci pomniejszenia lub odmówienia płatności. Albo nałożenia sankcji wieloletnich.

Podczas kontroli na miejscu sprawdzane są dane zadeklarowane we wnioskach o przyznanie płatności, m.in. powierzchnie działek rolnych, uprawy, zwierzęta, posiadanie przez zwierzęta znaków identyfikacyjnych, wymogi wzajemnej zgodności. W przypadku wykrycia błędów związanych z przedeklarowaniem powierzchni działek na płatność może zostać nałożona kara – pomniejszenie lub odmówienie płatności, a nawet sankcje wieloletnie – podało Biuro Prasowe ARiMR.

Czytaj również: Plan Strategiczny WPR 2023-2027 – do rozdania ponad 25 mld euro

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 71

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Samczuk pisze:

    Czy wpłyneły wszystkie dopłaty

  2. Kraska pisze:

    do dzisiejszego dnia cisza zero doplat ani zaliczkiza 2022 i platnosci koncowych trzeba kupic nawozy naped nikogo to nie obchodzi co dalel

  3. Kraska pisze:

    zoro zaliczki i platnosvi koncowej za 2022 czy to celowe?