Emerytury KRUS – waloryzacja 2023 bez wyższych dodatków?
W 2023 r. emerytury z KRUS czeka waloryzacja. Wbrew jednak wcześniejszym propozycjom zawartych w projekcie ustawy dodatki do emerytur rolników mogą nie być tak wysokie jak zapowiadano. Co można wywnioskować na podstawie zmian, które wprowadzono w ustawie na początku grudnia br. przed skierowaniem projektu do Komisji Prawniczej.
Przypomnijmy, że szczegóły tego jak będą wyglądać emerytury z KRUS, a także na jakich zasadach odbędzie się waloryzacja emerytur rolniczych w 2023 r. podano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. A także ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. W ostatnim czasie w tym dokumencie wprowadzono zmiany w zakresie dodatków do emerytury podstawowej które jak się okazuje są niższe, niż we wcześniejszym projekcie.
Spis treści
Emerytury z KRUS waloryzacja 2023
W projekcie ustawy przygotowanej przez MRiRW opublikowanej na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji zaproponowano podwyżkę emerytur rolników z powodu wzrostu wskaźnika waloryzacji. Według prognoz wspomniany wskaźnik podniesie się do poziomu 13,8 proc. Obecny jednak sposób waloryzacji emerytur rolniczych nie pozwoliłby na podwyżkę emerytur na planowanym poziomie. Dlatego też zgodnie z projektem ustawy emerytury rolnicze podstawowe będą równe kwocie najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych.
Zapowiadana więc waloryzacja w 2023 r. obejmie emerytury rolników z KRUS. Natomiast zupełnie inaczej przedstawia się kwestia dodatków do emerytur rolniczych, które jak się okazuje zostały pomniejszone.
Dodatek do emerytury rolniczej niższy, niż zapowiadano?
Niższe dodatki do emerytur rolników zawarto w projekcie ustawy, którą przekazano do Komisji Prawniczej. We wcześniejszym projekcie zaproponowano wysokość dodatków o różnej wysokości w zależności od wielkości prowadzonego gospodarstwa, jak i wysokości składki którą opłaca rolnik. W uwagi na to zaproponowana wysokość dodatku do emerytury podstawowej stanowiła odpowiednio: 1,2%, 2,4%, 3,6%, 4,8%.
W nowym projekcie ustawy ustalono jednak dodatek do emerytury rolniczej na niższym, stałym poziomie (0,5%) dla wszystkich. Za każdy rok opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
Czytaj również: Ruszyła wypłata pomocy suszowej 2022 – mniej pieniędzy dla rolników?
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!