Jakie zbiory kukurydzy 2022?

Zbiory kukurydzy 2022 już trwają. Na zaawansowanym etapie znajdują się zbiory kukurydzy na kiszonkę, natomiast zbiory kukurydzy na ziarno na początek ruszyły w woj. wielkopolskim i lubuskim. Znaczący wpływ na osiągnięte wyniki podczas tegorocznych żniw kukurydzianych będzie mieć susza. Według danych IUNG-PIB w największym stopniu objawy suszy w kukurydzy widoczne były w zachodnich rejonach kraju. Czy wobec tego plony kukurydzy będą niższe, niż prognozowano? 

Występujące susze w okresie letnim będą miały decydujący wpływ na zbiory, jak również plony kukurydzy 2022 nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Jak przedstawiają się wstępne wyniki zbiorów i plonowania jeśli chodzi o kukurydzę?

Jakie zbiory kukurydzy 2022?

Według licznych prognoz tegoroczne zbiory kukurydzy w Europie, jak i na świecie powinny być niższe, niż przewidywano. Jak podaje e-WGT prognozę światowych zbiorów kukurydzy w sezonie 2022/23 obniżyła m.in. IGC (czyli Międzynarodowa Rada Zbożowa) o 11 mln t do 1,168 mld t. Niższe zbiory kukurydzy 2022 na świecie mają oczywiście związek z niższymi prognozami zbiorów głównie w USA i w UE. Produkcję kukurydzy w USA obniżono do 354,2 mln t z 364,7 mln t przewidywanych w sierpniu. Z kolei, w Europie prognozy zbiorów kukurydzy pomniejszono z 59,6 mln t do 56,2 mln t.

Jakie są natomiast zbiory i plony kukurydzy 2022 w Polsce?

Jaki plon kukurydzy z hektara 2022?

Zbiory kukurydzy 2022 na kiszonkę znajdują się na końcowym etapie, dlatego znane są już plony kukurydzy osiągane przez rolników.

Jak podaje Marek Skwira z Limagrain plon kukurydzy na kiszonkę w zależności od regionu kształtuje się na poziomie od 16 do 18 t s.m/ha. Natomiast precyzyjne i miarodajne plony kukurydzy na ziarno będą znane wtedy, gdy zbiory kukurydzy na ziarno 2022 wystartują w całym kraju.

Jakie zbiory kukurydzy z hektara 2022?

Zbiory kukurydzy na ziarno 2022 rozpoczną się później, niż oczekiwano. Wegetacja kukurydzy od samego początku była opóźniona, co w konsekwencji doprowadziło do opóźnienia terminu zbiorów kukurydzy. Aktualnie, lokalnie rozpoczęto zbiory kukurydzy na zachodzie kraju na glebach słabszych lub na plantacjach, gdzie zastosowano najwcześniejsze odmiany.

Biorąc pod uwagę początkowe wyniki Wielkopolska Izba Rolnicza prognozuje, że zbiory kukurydzy a także plony mogą być niższe, niż w 2021 r. nawet o połowę. Co ma związek z widocznym na niektórych plantacjach zredukowanym zaziarnieniem kolb kukurydzy. Natomiast, w rejonach gdzie warunki pogodowe były lepsze można spodziewać się wyższych plonów porównywalnych do poprzedniego sezonu.

Ile za usługowe koszenie kukurydzy 2022?

Podczas zbiorów kukurydzy część rolników korzysta z usług rolniczych decydując się na m.in. koszenie kukurydzy. Ile kosztuje zbiór kukurydzy 2022 w poszczególnych województwach?

notowań KPODR wynika, że usługa zbioru kukurydzy na kiszonkę w woj. kujawsko-pomorskim wynosi 800 zł/ha. Natomiast zbiór kukurydzy na ziarno wyceniany jest na 500 zł za 1 ha. Z kolei, za zbiór kukurydzy na kiszonkę z logistyką rolnicy muszą zapłacić więcej, a dokładnie 1250 zł/ha.

Podobnie stawki za koszenie kukurydzy można spotkać w innych regionach Polski, o czym informują rolnicy na forum rolniczym agrofoto.pl

Jakie u was stawki za koszenie kukurydzy na ziarno? Mazowsze od 550 do 700 zł hektar  – podaje użytkownik o nicku sw_kamil.

Koszenie kukuruszki z odwozem 1300 i jeszcze rabacik z tego – informuje użytkownik o nicku HF86.

Jaka cena kukurydzy mokrej?

Ceny kukurydzy mokrej to kolejna kwestia, która niewątpliwie jest przydatna dla rolników w bieżącym okresie. Jaka jest obecna cena kukurydzy podaliśmy w artykule – Ceny kukurydzy mokrej. Ile kosztuje tona? Sprawdź!

Zbiory kukurydzy 2022 są w trakcie, informacje o wynikach produkcyjnych będą aktualizowane, a tymczasem wróćmy do ubiegłego roku i przypomnijmy jak plonowała kukurydza w sezonie 2021. O zbiorach kukurydzy na ziarno w roku 2021 pisaliśmy w artykule – Jakie plony i jakie ceny kukurydzy na ziarno w roku 2021?

Źródło: e-WGT; IUNG-PIB; KPODR; agrofoto.pl; Wielkopolska Izba Rolnicza

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 43

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *