Zbiory kukurydzy na ziarno. Jakie plony kukurydzy 2020?

Żniwa kukurydziane rozpoczęły się w tym roku z opóźnieniem. Kapryśna pogoda utrudniła wielu rolnikom wjazd na pola i zbiór kukurydzy na ziarno. Natomiast wilgotność kukurydzy okazała się wyższa niż w poprzednich latach w efekcie czego koszty suszenia wzrosły. Sprawdzamy jakie są plony kukurydzy 2020!

Plony kukurydy 2020 są na dobrym poziomie – ocenia w rozmowie z portalem AgroFakt Piotr Gędek z woj. lubelskiego. Rolnik przyznaje jednak, że problemem okazała się kapryśna pogoda podczas zbiorów.

Zbiory kukurydzy są dosyć dobre. Natomiast warunki zbioru są dosyć trudne, dlatego, że jest mokro w polu. Nie na wszystkie pola udało się rolnikom wjechać. Często zdarzały się przypadki, że kombajn grzązł w mokrej ziemi – oceniał Piotr Gędek.

Jakie plony kukurydzy 2020? Przeczytaj więcej na temat tegorocznych zbiorów!  Zapraszamy na materiał filmowy: „Opóźnione zbiory kukurydzy na ziarno”:

Kukurydziane żniwa

Z tegorocznych kukurydzianych żniw zadowolony jest Rafał Mika, rolnik z woj. lubelskiego. Jak zaznacza, na jego plantacji porażenie kukurydzy przez szkodniki było w tym roku niższe niż w ostatnich latach.

Dużo wyższa wydajność w tym roku. Zdrowotność też jest dużo lepsza, kukurydza jest zdrowa i wyrośnięta  – cieszy się Rafał Mika.

plony kukurydzy 2020

Sprawdzamy jakie są plony kukurydzy 2020!

fot. AgroFakt

Podobne spostrzeżenia ma Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Przyznaje, że choć porażenie przez omacnicę było niskie to utrzymywanie się przez długi czas wilgoci i późniejszy zbiór sprzyjały rozwojowi chorób grzybowych.

Opóźnione zbiory

Tegoroczne zbiory kukurydzy rozpoczęły się z opóźnieniem.

– Można powiedzieć, że w pierwszej dekadzie października żniwa ziarnowe rozpoczęły się na dobre. Porównując do kilku ostatnich lat mamy spore opóźnienie w zbiorach kukurydzy na ziarno – mówi Marek Skwira z Limagrain. – Warto zauważyć, że opóźnienie zostało spowodowane przez dość niestandardowe wiosenne warunki pogodowe. Na początku mieliśmy bardzo suchą wiosnę, w związku z tym siewy były dość utrudnione. Potem mieliśmy najzimniejszy od ponad 20 lat maj i to wpłynęło na rozwój kukurydzy. Kukurydza nie miała od początku łatwo w tym roku – podkreśla.

Jakie plony kukurydzy 2020?

Jakie są tegoroczne plony kukurydzy? Rekordów nie ma, ale nie ma również powodów do narzekania – ocenia w rozmowie z AgroFakt Tadeusz Szymańczak. Podobnego zdania jest Tomasz Marciniak z firmy Maisadour.

Plony jeśli chodzi o kukurydzę w tym roku są bardzo przyjemne – zauważa Tomasz Marciniak. – Klienci, z którymi się rozmawiamy informują nas – i to jest takie fajne zaskoczenie – bo przebieg pogody był taki, zwłaszcza w drugim miesiącu wakacji, że nie sprzyjał dobrym plonom kukurydzy. W  wielu miejscach było sucho i były dość wysokie temperatury. Niestety kolby zostały mocno zredukowane. Ale i tak plony są bardzo przyjemne, więc klienci są fajnie zadowoleni z tego powodu – zaznacza.

Wyższa wilgotność

Choć plony kukurydzy 2020 utrzymują się na zadowalającym poziomie, wilgotność kukurydzy jest wyższa niż w poprzednich latach. Rolnicy muszą czekać aż kukurydza wyschnie, koszty suszenia rosną.

Wstępne wyniki, które zbieramy i to co obserwujemy wskazują, że mimo lipcowych upałów i okresów przedłużających się susz plony są na zadowalającym poziomie. To nie są rekordy ale w zależności od rejonu i stanowiska zbieramy plony na poziomie od 10 do ponad 12 ton ziarna suchego co uwzględniając przebieg pogody jest dobrym wynikiem. Oczywiście pomijając aspekt wilgotności, która jest wyższa niż w dwóch ubiegłych latach – podsumowuje Błażej Springer z firmy Euralis.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *