Czy kryzys ciężarówkowy ma wpływ na rolnictwo?

Czy kryzys ciężarówkowy ma wpływ na rolnictwo?

Od kilku widzimy długie rzędy ciężarówek stojących przy wschodniej granicy Polski. Czy ta wpłynie na polskie rolnictwo?

Od kilku dni wszystkie stacje telewizyjne pokazują długie rzędy ciężarówek stojących przy wschodniej granicy Polski. To, że od ponad 2 tygodni Rosja nie może się porozumieć z Polską w tej sprawie, spowodowało prawdziwy kryzys ciężarówkowy. Do tego od kilku dni rosyjskie auta są blokowane na Ukrainie.

O to, czy sytuacja może się odbić na stanie polskiego rolnictwa, zwłaszcza na terenach przygranicznych, spytaliśmy w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej, ponieważ to właśnie woj. warmińsko-mazurskie znajduje się przy granicy z Rosją.

Zdecydowana większość ładunków przewożonych do Rosji to towary przemysłowe, a niestety, już nie rolnicze.

Jacek Kuczajowski, dyrektor biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej

Myślę, że transport polskich artykułów rolnych do Rosji padł już dawno, po ogłoszeniu embarga – mówi Jacek Kuczajowski, dyrektor biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. – Zdecydowana większość ładunków przewożonych do Rosji to towary przemysłowe, a niestety, już nie rolnicze. Zdajemy sobie sprawę, że teraz jeśli produkty rolne są przewożone ciężarówkami, to pochodzą one z innych krajów, choć czasem ciężarówki prowadzą polscy kierowcy. Mogę tylko powiedzieć, że bardzo źle się stało, bo Rosja to był trudny, ale bardzo dobry rynek dla polskich producentów rolnych.

Kryzys ciężarówkowy powoduje ogromne straty firm transportowych i może oznaczać utratę pracy dla tysięcy osób.

Rosyjscy i polscy przewoźnicy alarmują, że przedłużanie się kryzys ciężarówkowy powoduje ogromne straty firm transportowych i może oznaczać utratę pracy dla tysięcy osób. A tymczasem rolnicy, nie tylko z woj. warmińsko-mazurskiego, zmuszeni zostali do tego, żeby przystosować się do zamkniętej dla ich produktów wschodniej granicy.

– W naszym województwie mamy kilka specjalizacji, w których rolnicy doskonale sobie radzą – dodaje Jacek Kuczajowski. – Pierwsza z nich to drób, przede wszystkim indyki, ale także i kurczaki. Jest wiele gospodarstw, które doskonale sobie radzą od 20 lat na trudnym rynku. Druga ważna gałąź warmińsko-mazurskiego rolnictwa to produkcja mleka. A trzecia to zboża i rzepak, bo na północy województwa ziemie są żyzne. Cierpimy na embargu, ale my na to nic nie możemy poradzić…

Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Wygraj 10 000 euro!

Celem konkursu jest podniesienie świadomości w zakresie stosowania dobrych praktyk rolniczych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rolnictwa

17 marca 2018

Nowelizacja prawa łowieckiego – „Ta ustawa jest zła.”

Ustawa dotycząca nowelizacji prawa łowieckiego jest w Sejmie. Prawdopodobnie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. Czy spełni oczekiwania?

21 marca 2018

Jakie są zmiany w dopłatach bezpośrednich 2018?

Czy zmieniły się kwoty dopłat, limity powierzchniowe, liczby zwierząt? Czy uległy zmianie rodzaje płatności?

13 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij