Kupno gruntu od zadłużonego rolnika: czy warto?

Kupno gruntu od zadłużonego rolnika: czy warto?

W Polsce średnia cena gruntu ornego kształtuje się w granicach 35 tys. zł za 1 ha. Czasami zdarzają się jednak „okazje” . Niezależnie od miejsca, ceny i deklaracji sprzedawcy trzeba przed podpisaniem umowy sprawdzić stan prawny nabywanej nieruchomości.

W Polsce średnia cena gruntu ornego kształtuje się w granicach 35 tys. zł za 1 ha. Czasami zdarzają się jednak „okazje” na kupno gruntu w atrakcyjniejszej cenie. Niezależnie od miejsca, ceny i deklaracji sprzedawcy trzeba pamiętać, aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić stan prawny nabywanej nieruchomości.

Na polskim rynku można znaleźć coraz więcej atrakcyjnych ofert sprzedaży nieruchomości rolnych. Jednak nie w każdym przypadku „dobra cena” oznacza „dobry zakup”.

To jakiś koszmar, od przeszło dwóch lat chodzę po sądach i udowadniam, że w momencie zakupu gruntu nie miałem pojęcia o zadłużeniu człowieka, od którego kupiłem ziemię.

Maciej Popławski

Jeżeli cena gruntu jest zbyt niska, powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś może być nie tak z nieruchomością, którą zamierzamy kupić – przestrzega adwokat Łukasz Opaliński z Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Należy pamiętać, że nabywamy nie tyle nieruchomość, ile prawo do niej, a to może być obciążone np. hipoteką. Dlatego też decyzję o dokonaniu zakupu gruntu rolnego należy podejmować z należytą rozwagą.

Przy każdej transakcji należy zachować szczególną ostrożność – ostrzega adwokat. – Jeżeli bowiem w dniu zawarcia umowy sprzedaży rolnik był zadłużony, może to przysporzyć nam wielu problemów w przyszłości. Taka sprzedaż może okazać się bezskuteczna i stanowić pewien rodzaj wyzbywania się majątku przez zadłużonego właściciela – dodaje.

O tym, że kupno zadłużonej nieruchomości może być poważnym problemem, na własnej skórze przekonał się Maciej Popławski, który w 2013 r. kupił ziemię od zadłużonego rolnika.

To jakiś koszmar, od przeszło dwóch lat chodzę po sądach i udowadniam, że w momencie zakupu gruntu nie miałem pojęcia o zadłużeniu człowieka, od którego kupiłem ziemię – emocjonuje się pan Popławski. – Niestety nie sprawdziłem tego i mam za swoje – dodaje rozżalony.

Jak uniknąć kłopotów?

Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości rolnej jest aktualny odpis z prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Większość ksiąg jest już dostępnych online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, dzięki czemu można to zweryfikować bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie znać numer KW. W przeciwnym wypadku konieczna jest wizyta w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego.

Sprawdzamy nie tylko właściciela w dziale drugim, ale również przeglądamy dział trzeci i czwarty, aby ustalić, czy zawierają one jakiekolwiek wpisy. Mogą to być różnego rodzaju ograniczenia, służebności, wzmianka o prowadzonej egzekucji z nieruchomości (dział trzeci), ale również hipoteka (dział czwarty) – radzi Łukasz Opaliński. – Warto również sprawdzić, czy do sądu nie wpłynęły jakieś wnioski w stosunku do zadłużonej osoby.

Jeżeli takie sytuacje mają miejsce, należy dobrze zastanowić się nad zakupem nieruchomości.

Radzę unikać gruntów, przy których pojawiają się jakiekolwiek roszczenia – przekonuje prawnik. – Może bowiem dojść do sytuacji, w której zakupioną nieruchomość odbierze nam komornik. Potem możemy żądać zaspokojenia swoich roszczeń jedynie od tej osoby, która taką nieruchomość nam sprzedała, lub pluć sobie w brodę, że nie sprawdziliśmy wszystkiego – przestrzega.

Warto też pamiętać, że przy dobrej współpracy z wierzycielami czy komornikiem można szybko spłacić istniejące zadłużenie, a następnie złożyć wniosek w sądzie o wykreślenie prawa ograniczającego daną nieruchomość.

FERMA 2018 – nie lada gratka dla hodowców, trwa!

Trwają międzynarodowe targi FERMA 2018 - specjalistyczna impreza dla hodowców bydła, świń i drobiu. Na miejscu odbędą się debaty i konferencje merytoryczne

17 lutego 2018

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

Roundup PowerMax 720 – glifosat w formie granulatu!

Niska dawka herbicydu o wysokiej skuteczności działania. Sprawdź zalety Roundup PowerMax 720 w formie granulatu!

21 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij