Kuriozalne przepisy dotyczące zwierząt

Czy zmienią się przepisy dotyczące zwierząt? Kwestia przemieszczania zwierząt z siedliska na pastwisko nieprzylegające bezpośrednio do granic siedliska została ostatnio podniesiona przez KRIR. Jakie zapadną decyzje?

Zarząd KRIR 6 marca 2024 r. skierował do ministerstwa rolnictwa wniosek o zmianę przepisów dotyczących zwierząt. Podjęto temat z racji wątpliwości w sprawie konieczności zgłaszania wypasu kwaterowego na działkach oddalonych od siedziby gospodarstwa. W przypadku działek ze sobą sąsiadujących, ale oddzielonych drogą czy rowem melioracyjnym KRIR postuluje zwolnienie hodowcy z obowiązku zgłaszania przemieszczenia.

Czy przepisy dotyczące zwierząt zmuszają hodowców do zbędnej dokumentacji?

Otóż według obowiązujących przepisów hodowca jest zobligowany do zgłaszania do ARiMR każdorazowego przemieszczenia stada. Dotyczy to zarówno stałych miejsc hodowli czy chowu zwierząt, jak i miejsc tymczasowych. W obydwu przypadkach konieczne jest oznakowanie i rejestracja jako odrębna siedziba stada.

Problem pojawia się w przypadku działek, które nie stanowią spójnego obszaru albo nie posiadają wspólnych punktów styku. Wtedy hodowca jest zobowiązany do rejestracji odrębnych siedzib stad lub odrębnych działalności. W związku z tym Zarząd KRIR wnioskuje o zwolnienie z obowiązku zgłaszania przemieszczeń oraz o umożliwienie rozszerzenia siedziby stad. Ma to dotyczyć działek sąsiadujących ze sobą, ale oddzielonych rowem np. melioracyjnym, rzeczką albo drogą. Powinno być także niezależne od tego czy te obszary znajdują się na terenie tego samego sołectwa, czy też nie.

Kiedy jest możliwa rejestracja jednej siedziby stada?

Przepisy dotyczące zwierząt stanowią o rejestracji jednej siedziby stada dla działki, na której jest prowadzony chów lub hodowla. Dotyczy to także działek stanowiących jedną spójną całość lub takich, które mają wspólne punkty styku. Wówczas we wszystkich zadeklarowanych działkach i zlokalizowanych na nich budynkach możliwa jest rejestracja jednej siedziby stada.

Hodowca może zdecydować się na odrębne rejestracje siedziby stada dla każdej z działek. Jednak w takim przypadku jest on zobowiązany do dokonywania zgłoszeń przemieszczeń między tymi siedzibami. Natomiast można tego uniknąć dzięki uzyskaniu pozytywnej opinii PLW (Powiatowego Lekarza Weterynarii) dopuszczającej dopisanie takiej działki (pastwiska) do zarejestrowanej działalności. W takim przypadku konieczne jest dołączenie kopii tejże opinii do zgłoszenia w ARiMR.

Gdzie dodać pastwisko do zarejestrowanej siedziby stada?

Możemy to zrobić na dwa sposoby:

 • w aplikacji IRZplus składając dokument zgłoszenia zmiany danych
 • w biurze powiatowym ARiMR składając papierowy wniosek o nadanie numeru działalności. Znajdziesz go na stronie internetowej Agencji.

Zatem przepisy dotyczące zwierząt mają szansę na lepsze dostosowanie do rzeczywistości. Może nowe regulacje ułatwią choć trochę minimalizację papierologii w rolnictwie? Czekamy na decyzje resortu.

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 26

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Stary pisze:

  Komuna takich idiotyzmow nie wymyslala,a wracajac do rzeczy,jadac do pracy powinienem zglosic sie i zameldowac zmiane miejsca pobytu,pozniej do sklepu ,tak samo,pozniej ide na piwo ,tak samo…..bruksela kichnie,a nasze urzedasy oglaszaja epidemie

 2. Placek pisze:

  idiota siedzi i wymyśla coś. jak sąsiad pozwoli wypasać na swoim poroślisku to musi założyć stado i mam mu przepisać stado na niego a on legalnie może swoje sprzedać

 3. Hubert pisze:

  jest wyjście z sytuacji po prostu nie rejestrujesz zwierząt
  tylko sobie trzymasz do użytek własny i w celach utrzymania stada podstawowego i rekreacyjnego, dla swojego potrzeb użytkowych….

 4. Toya pisze:

  a wie ktoś może po co i ku czemu rolnika rejestrować stado oraz jego przemieszczenie? pytam poważnie. kiedyś tego nie było i wszystko było w porządku.

 5. Niko84 pisze:

  To dotyczy rolników którzy wypasają dzień i noc na danym pastwisku, ale jeśli na noc bydło wraca do obory to nie trzeba, pytałem w ARiMR.