Identyfikacja i rejestracja zwierząt – będą zmiany w przepisach

W systemie dotyczącym identyfikacji i rejestracji zwierząt szykują się zmiany na które muszą przygotować się hodowcy zwierząt. Projektowane zmiany mają umożliwić dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań. Identyfikacja i rejestracja zwierząt – co dokładnie ulegnie zmianie w tym zakresie? Sprawdźmy!
Zmiany w identyfikacji i rejestracji zwierząt zawarto w projekcie ustawy, który trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Identyfikacja i rejestracja zwierząt będzie odbywać się na zmienionych zasadach na skutek wprowadzenia ustawy wykonującej rozporządzenie PE i Rady UE. Zobaczmy więc, jakie zmiany pojawią się w nowych przepisach.
Identyfikacja i rejestracja zwierząt – zmiany w paszportach bydła
Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt ma wprowadzić przepisy regulujące m.in.:
- zasady wydawania paszportów bydła przeznaczonego do przemieszczania się między państwami,
- zasady wydawania unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego dla koni,
- rejestrację siedzib stad posiadaczy zwierząt,
- rejestrację podmiotów, które prowadzą działalność nadzorowaną,
- sposób identyfikacji zwierząt.
Oprócz tego, MRiRW zamierza wprowadzić odpowiednie regulacje dotyczące dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt do jednej bazy danych, czyli Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.
Rejestracja zwierząt. Zgłoszenie zdarzeń w formie elektronicznej
Identyfikacja i rejestracja zwierząt będzie odbywać się na zmienionych zasadach. Projekt ustawy przewiduje bowiem wprowadzenie zmian w dokonywaniu zgłoszeń zdarzeń u zwierząt.
Zgłaszanie zdarzeń dotyczących zwierząt wyłącznie w formie elektronicznej jest kolejnym krokiem zmierzającym do ograniczenia stosowania papierowej dokumentacji przy prowadzeniu działalności rolniczej – uzasadniono w projekcie ustawy.
W projekcie ustawy przypomniano również, że 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie MRiRW, które umożliwiło odstąpienie od obowiązku prowadzenia księgi rejestracji w formie papierowej. Zamiast tego hodowcy zwierząt uzyskali dostęp do systemu identyfikacyjnego ARiMR, czyli portalu IRZplus.
Ponadto, w zakresie tych przepisów zaproponowano długi okres vacatio legis (do 31 grudnia 2024 r.). Po to, aby hodowcy zwierząt mogli zaznajomić się z portalem IRZplus, a także z nowym prawem.
Przypominamy, że Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt – system wykorzystywany jest do ustalenia miejsca pobytu i przemieszczeń zwierząt. Dowiedz się więcej: System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt
Na koniec warto podkreślić, że przyjęcie projektu przez Radę Ministrów zaplanowano na IV kwartał 2021 r.
Czytaj również: Dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt – jakie środki w 2022 r.?
Źródło: BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów