Leasing finansowy – kiedy warto się na niego zdecydować?
Na polskim rynku funkcjonuje coraz więcej rozwiązań finansowych i instytucji wspierających działalność gospodarczą w tym także rolniczą. Co to jest leasing finansowy? Czym różni się leasing finansowy od kredytu bankowego i leasingu operacyjnego? W jakich przypadkach jest on korzystny dla rolnika?
Banki i instytucje finansowe oferują coraz więcej form wsparcia dla działalności rolniczej a także innych rodzajów działalności. Pojawią się nowe produkty i instytucje na rynku finansowym, których jeszcze parę lat temu nie było. Warto poznać, na czym polegają nowe, a także już istniejące na rynku od wielu lat, rozwiązania wspomagające działalność gospodarczą w rolnictwie. Jednym z takich rozwiązań finansowych wspierających rolnictwo jest leasing finansowy.
Leasing finansowy może zostać zawarty na krótki okres, np. tylko na rok.
Spis treści
Co to jest leasing finansowy?
Leasing finansowy można porównać do kredytu bankowego. Chociaż leasingowany przedmiot jest własnością firmy finansującej zakup, czyli leasingodawcy, to korzystający z niego, czyli leasingobiorca wykazuje go w swoim bilansie. Natomiast leasingobiorca, w tym przypadku rolnik- przedsiębiorca może go amortyzować.
Czym różni się leasing finansowy od operacyjnego?
– Leasing finansowy różni się od operacyjnego tym, że może on zostać zawarty na krótki okres, np. tylko na rok. Możliwe jest to dlatego, że nie jest on determinowany stawką amortyzacji urządzenia. W tym rozwiązaniu własność przedmiotu po zakończeniu umowy, przechodzi na korzystającego z leasingu. Najczęściej następuje to za symboliczną kwotę. Jeżeli chodzi zaś o stronę podatkową to nie można zaliczyć do kosztów całej raty leasingowej, ale tylko ponoszone odsetki i amortyzację – mówi Jarosław Kubiszewski, dyrektor sprzedaży bezpośredniej z firmy Siemens Finance. Firma należy do grupy Siemens. Specjalizuje się w produktach i usługach finansowych skierowanych do firm operujących w najważniejszych obszarach gospodarki.
–W leasingu finansowym korzystający wpłaca VAT z góry od wszystkich rat. Ta wpłata może być odroczona nawet do 3 miesięcy, czyli do momentu uzyskania zwrotu z Urzędu Skarbowego. To jest szczególnie przydatna forma finansowania dla dużych przedsiębiorców rolnych, którzy mają wysokie przychody i dużą pozycję VAT-owską – mówi Michał Rogowski, dyrektor Rozwoju i Sprzedaży Finansowania Maszyn Rolniczych BNP Paribas Leasing Solutions. Firm jest częścią grupy kapitałowej BNP Paribas. W Polsce działa od 1998 r. Wspiera rozwój rolników poprzez finansowanie szerokiej gamy środków trwałych.
– Od wielu lat BNP Paribas Leasing Solutions jest liderem finansowania sprzętów na rynku Agro. W 2017 r. firma sfinansowała 320 tys. środków o wartości 12 mld euro – mówi Mariusz Tarasiuk, dyrektor generalny BNP Paribas Leasing Solutions. – Jesteśmy obecni w 18 krajach, nie tylko w Europie, ale także w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zapewniamy naszym klientom elastyczność, której potrzebują, aby rozwijać się w zrównoważony sposób i zachować konkurencyjność – dodaje.
O czym warto pamiętać przy leasingu finansowy?
– Trudnością dla wielu firm w przypadku tego rodzaju leasingu jest konieczność zapłacenia całego podatku VAT przy pierwszej racie leasingowej. Oznacza to, że aby wziąć leasing finansowy, firma musi dysponować znacznymi środkami własnymi – mówi dyr. Kubiszewski z Siemens Finance. – Dlatego to rozwiązanie jest dużo mniej popularne niż leasing operacyjny – dodaje ekspert. Według niego warto też zwrócić uwagę na to, że w tym rodzaju leasingu nabyte urządzenie wchodzi w skład majątku firmy jako środek trwały.
Kiedy warto zdecydować się na leasing finansowy?
W celu wyjaśnienia rolnikom jak działa leasing finansowy i kiedy można się na niego zdecydować warto posłużyć się konkretnym przykładem.
– Mamy np. firmę produkcyjną „X”, która właśnie zrealizowała duży kontrakt. Kontrakt ten obciążył główną maszynę na tyle, że potrzebna jest jej wymiana. Koszt kupna nowej wynosi np. 100 tys. zł. W takim przypadku firma może zdecydować się na leasing finansowy. Da jej to możliwość jednorazowego odliczenia kosztu VAT wygenerowanego po realizacji dużego zamówienia. W takim przypadku leasing finansowy można wziąć na 12 miesięcy. Przy stosunkowo niskiej wartości urządzenia nie stanowi on dla firmy znacznego obciążenia finansowego – wyjaśnia dyr. J. Kubiszewski z Siemens Finance.
– Zaletą leasingu finansowego jest możliwość jednorazowego odliczenia VAT na samym początku trwania umowy. Leasing finansowy jest bardziej elastyczny pod kątem wcześniejszego zakończenia umowy, nie ma rożnych restrykcji, jakie trzeba spełnić jak w przypadku leasingu operacyjnego – mówi dyr. Rogowski z BNP Paribas Solutions. Dodaje, że zaletą leasingu operacyjnego jaki i finansowego jest fakt, że w przypadku ciągników rolniczych rejestracja ciągnika jest po stronie leasingodawcy. W praktyce oznacza to, że rolnik odbiera od dealera zarejestrowany i ubezpieczony ciągnik. Zaoszczędza dzięki temu czas i nie musi dokonywać takich formalności.
Na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?
W leasingu finansowym wpłaca się VAT z góry od wszystkich rat.
Przed zdecydowaniem się na kredyt czy jakąkolwiek formę leasingu, trzeba to bardzo dobrze przemyśleć i przeanalizować własny biznesplan pod katem możliwości spłaty zobowiązań. Jeśli już się zdecydujemy na leasing, to warto udać się po niego do firmy znającej specyfikę branży rolnej i funkcjonującej do dłuższego czasu na polskim rynku.
Jak podkreślają zarówno dyr. J. Kubiszewski z Siemens Finance jak i dyr. dyr. Rogowski z BNP Paribas Solutions, bardzo ważna jest znajomość danej branży przez firmę leasingową. Taka wiedza pozwala na dostosowanie rozwiązań do specyfiki danej branży, w tym przypadku rolnictwa, np. poprzez zmianę struktury finansowania, niestandardowe harmonogramy spłaty, szybsze podjęcie decyzji o przyznaniu finansowania i zapewnienie szybkiego dostępu do potrzebnego sprzętu.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!