Metody walki z ASF w Niemczech – warto zastosować w Polsce?

Wirus ASF występuje już nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Jak dotąd za zachodnią granicą naszego kraju odnotowano blisko 30 padłych dzików. Jednak od chwili znalezienia pierwszego przypadku władze niemieckie podjęły kilka ważnych decyzji. Wskazujące jednocześnie na metody walki z ASF w Niemczech.

Metody walki z ASF w Niemczech wprowadzone w dwóch prowincjach

Jak podaje KZP – PTCh Niemcy wraz z pojawieniem się pierwszego przypadku ASF zainicjowali działania zbliżone do tych, prowadzonych przez Belgię i Czechy. Warto jednak wspomnieć, że w tych krajach nie odnotowano ani jednego zakażenia w hodowlach trzody.

Wprowadzenie licznych zakazów, aby powstrzymać ASF

Liczne metody walki z ASF w Niemczech zastosowano niemal natychmiastowo. Większość z nich wdrożono w wyznaczonych strefach związanych z występowaniem poszczególnych przypadków.

Wprowadzono m.in.:

  • Całkowity zakaz polowań na wszystkie gatunki zwierząt łownych.
  • Intensywne poszukiwanie padłych dzików, również z wykorzystaniem wyszkolonych psów.
  • Zakaz wyprowadzania psów bez smyczy w wyznaczonej strefie.
  • Prace rolnicze i leśne wstrzymano do odwołania.
  • Zakaz wstępu do lasu i na tereny otwarte w strefie.
  • Testowanie wszystkich podejrzanych świń w kierunku ASF.

Ponadto, metody walki z ASF w Niemczech polegają na przekazywaniu przez rolników informacji do odpowiedniego wydziału ministerstwa rolnictwa o bieżących stanach świń, ich lokalizacji, upadkach, objawach chorobowych itp.

Dodatkowo, wprowadzono zakaz skarmiania zielonek, oraz siana, a także wykorzystania słomy do wyścielania ściółki.

Nie dotyczy to jednak zbiorów sprzed 6 miesięcy zabezpieczonych przed dostępem dzików, bądź poddanych obróbce termicznej.

Duże różnice w walce z ASF między Polską, a Niemcami

Prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej PolPig Aleksander Dargiewicz wyjaśnił na czym polega wspomniana różnica:

,,W Polsce sześć lat temu nie mieliśmy wystarczającej wiedzy jak walczyć z ASF. Zlecenia unijne, które wtedy były realizowane, różnią się od tych stosowanych obecnie, szczególnie w odniesieniu do znaczenia redukcji populacji dzików, zbierania padłych dzików oraz grodzenia zainfekowanych terenów. Niestety do dnia dzisiejszego w Polsce nie podejmuje się na wystarczającym poziomie odstrzału zagrożonej chorobą populacji dzików. Tymczasem wprowadzanie pojedynczych rozwiązań nie ma sensu, jeśli nie będą wsparte całościowymi działaniami. To jak próba zatrzymania powodzi poprzez budowę zaledwie fragmentu wału przeciwpowodziowego.”

Więcej o walce z ASF u naszych zachodnich sąsiadów można przeczytać na stronie KZP-PTCh.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *