Międzyplony w czasie suszy – rozwiązanie problemu wg. MRiRW

Download PDF

Samorząd rolniczy zwrócił się do MRiRW, aby międzyplony w czasie suszy podlegały SMSR, wówczas wtedy ARiMR uznawałaby je jako siłę wyższą. Resort rolnictwa odpowiadając na zapytanie stwierdziło, że IUNG nie dysponuje wielkościami krytycznymi, które wskazują na suszę w międzyplonach. Co więc to oznacza dla rolników?

 

Brak informacji o warunkach wilgotnościowych międzyplonów w czasie wegetacji

MRiRW odpowiadając na pismo KRIR stwierdza, że IUNG nie dysponuje wielkościami krytycznymi wskazującymi na suszę w międzyplonach. Co więcej ich okres wegetacji wykracza poza obecnie prowadzony monitoring suszy. Jak powszechnie wiadomo w zależności od gatunku poplony ścierniskowe wymagają od 50 do 100 dni wegetacji. Okres ten charakteryzuje się dużą zmiennością warunków meteorologicznych, a gatunki wybierane do mieszanek różnią się pod względem wymagań wilgotnościowych. Z tego powodu ciężko określić wartości graniczne klimatycznego bilansu wodnego dla międzyplonów. Międzyplony w czasie suszy wysiewane po zbiorach, to właśnie w tym czasie trudno określić rzeczywisty brak opadów. To dlatego, że SMSR nie jest w stanie jednoznacznie określić możliwości wschodów przez rośliny od 1 lipca do 20 sierpnia.

Międzyplony w czasie suszy – zgłoszenie siły wyższej do ARiMR

Resort rolnictwa podkreśla również, że informacje mówiące o niedoborze wody publikowane przez SMSR mogą być pomocne dla kierownika BP, który stwierdzi przypadek wystąpienia siły wyższej. Na taką możliwość wskazują przepisy unijne pozwalające stwierdzić siłę wyższą, jeśli rolnik nie jest w stanie spełnić warunków kwalifikowalności wynikających z zazielenienia. Dotyczy to także międzyplonu ścierniskowego którego należy wysiać w terminie do 20 sierpnia. Fakt wystąpienia siły wyższej, bądź innych nadzwyczajnych okoliczności należy zgłosić do kierownika biura powiatowego ARiMR.

Międzyplony w czasie suszy – czy w tym roku jest też szansa na odstępstwa?

Ministerstwo rolnictwa przypomina także, że w zarówno w 2018 jak i w 2019 r. KE wydała decyzje umożliwiającą rolnikom korzystanie z odstępstw w zakresie zazielenienia, w tym z międzyplonów. O derogacji w zakresie międzyplonów można przeczytać w artykule Zwiększenie zaliczek i derogacja EFA.

Resort rolnictwa nie podał natomiast żadnej informacji, czy ze wspomnianych odstępstw rolnicy będą mogli skorzystać także w tym roku. Całą odpowiedź MRiRW można przeczytać na stronie KRIR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o