Miniarki: niewielkie muchówki szkodliwe dla upraw
Miniarki są niewielkimi muchówkami, które mogą wyrządzić spore szkody w uprawach. Atakują uprawy zbożowe, rzepak, warzywa, chętnie też żerują na roślinach ozdobnych. W wyniku ich szkodliwej działalności znacznie obniża się ilość i jakość plonów.
Dorosłe miniarki latają nad polami i plantacjami od kwietnia do czerwca. Na liściach roślin uprawnych składają jaja, z których wykluwają się żarłoczne larwy. To właśnie one są odpowiedzialne za wszystkie szkody – dorosłe miniarki nie są groźne dla upraw.
Larwy miniarek mają robakowaty kształt i są bladozielone, można je więc dosyć łatwo odróżnić od larw innych szkodników.
– Larwy wnikają do wnętrza liści zbóż i odżywiają się ich miękiszem – wyjaśnia Kazimierz Surdyk z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Drążą w roślinach nieregularne korytarze i tworzą charakterystyczne miny – larwy znajdują się wewnątrz liścia, a na jego skórce pojawiają się białe ślady, odzwierciedlające drogę, jaką przebywają żerujące pod skórką larwy.
Po wyjedzeniu miękiszu larwy wgryzają się też w wiązki przewodzące, hamując przepływ substancji odżywczych wewnątrz liścia. W efekcie liście zaczynają zasychać i przestają się rozwijać. Larwy miniarek mają robakowaty kształt i są bladozielone, można je więc dosyć łatwo odróżnić od larw innych szkodników. 1 larwa uszkadza najczęściej 1 liść, jednak przy dużym porażeniu szkodnikiem straty w uprawach mogą być bardzo duże.
Do zwalczania miniarek w uprawach można zastosować te same preparaty, które służą do tępienia mszyc oraz skrzypionek. Zabiegi środkami ochrony roślin należy wykonać po stwierdzeniu progu ekonomicznej szkodliwości. W przypadku żerowania miniarek jest to 20–30% uszkodzonej powierzchni blaszki liściowej.
Przeczytaj także: Agrofagi w pszenicy: septoriozy, mszyce, skrzypionki
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!