Minister zadecydował — dopłaty do ubezpieczeń upraw 2024 nie zostaną podwyższone
Minister Czesław Siekierski wycofał się z podwyższenia stawek na dopłaty do ubezpieczeń upraw w 2024 r. Stawki na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich miały wzrosnąć do poziomu 70%, ale to już przeszłość. Powód zmiany swojej decyzji szef resortu rolnictwa przekazał do Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu br. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Wspomniany dokument uwzględniał podniesienie stawek dopłat do składek ubezpieczenia upraw z budżetu państwa do poziomu 70%. Po przeszło 5 miesiącach minister rolnictwa Czesław Siekierski zmienił jednak zdanie w tej sprawie. To oznacza, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom dopłaty do ubezpieczeń upraw 2024 nie zostaną podwyższone.
Składki na dopłaty do ubezpieczeń upraw 2024 pozostaną bez zmian przez powódź?
Podwyższenie dopłat do ubezpieczenia upraw w 2024 r. w pierwszej kolejności na początku czerwca br. negatywnie oceniło Ministerstwo Finansów. Podsekretarz stanu MF w piśmie do sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów wyjaśnił, że podwyższenie dopłat do składek ubezpieczenia upraw z 65% na 70% może wywołać presję utrzymania dopłat na podwyższonym poziomie w kolejnych latach. Niezależnie jednak od aktualnej sytuacji gospodarczej, cen energii, czy też nawozów.
Kolejną osobą, która zdecydowanie oddaliła wprowadzenie wyższych dopłat do ubezpieczeń upraw jest minister Czesław Siekierski. W piśmie skierowanym do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów minister po pierwsze zawnioskował o ponowne wniesienie projektu ustawy do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Następnie szef resortu rolnictwa poinformował o zmianie swojej decyzji w sprawie dopłat do składek ubezpieczenia upraw w 2024 r. Tym samym, stawki dopłat do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich nie zostaną podniesione do poziomu 70%.
Minister rolnictwa swoją decyzję argumentował następująco:
Jednocześnie mając na uwadze, że po tegorocznej powodzi powinien nastąpić wzrost zainteresowania producentów rolnych ubezpieczeniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od skutków ryzyka związanego ze stratami spowodowanymi przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, uprzejmie informuję, że odstępuję od projektowanego podwyższenia stawki dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia do 70% i proponuję pozostawienie ich na poziomie obecnie obowiązującym, tj. 65%.
Obowiązkowe ubezpieczenie nowych upraw rolnych
Składki na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich pozostaną więc na tym poziomie co obecnie, czyli 65%. To jednak niejedyne zmiany, które znajdą się w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Oprócz tego, w przygotowanej nowelizacji ustawy zaproponowano rozszerzenie katalogu upraw o słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, rośliny bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie, a także gorczycę. Ponadto, w ustawie doprecyzowano, że gryka należy do grupy roślin zbożowych, a soja do roślin bobowatych.
Dopłaty do ubezpieczeń upraw 2024 — zmiany w limitach
Kolejną zmianą, którą uwzględniono w nowelizacji ustawy, jest zmiana limitów stawek za ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Limity stanowiące 9%, 12%, 15% sumy ubezpieczenia zmienią się na 20%, 22% i 25% sumy ubezpieczenia. Ponadto zaproponowano zmianę w zakresie pomniejszania odszkodowania za szkody o 35% sumy ubezpieczenia w odniesieniu do upraw drzew, krzewów owocowych, a także truskawek. Dodatkowo, w ustawie zasugerowano wprowadzenie franszyzy. Nie większej niż 35% sumy ubezpieczenia również w przypadku upraw drzew, krzewów owocowych oraz truskawek.
W odniesieniu do zmian, które obejmują dopłaty do ubezpieczeń upraw drzew, krzewów owocowych i truskawek szef resortu rolnictwa zwrócił się z prośbą do Stałego Komitetu Rady Ministrów o bardzo pilne włączenie projektu ustawy do porządku najbliższego posiedzenia SKRM. Wiąże się to z tym, że zakłady ubezpieczeniowe powinny już rozpocząć pracę nad systemami informatycznymi.
Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!