Wsparcie dla młodych rolników Od paru lat zawód rolnika systematycznie awansuje w rankingu popularności. Co jest dla młodych rolników motywacją?
Coraz więcej młodych mieszkańców wsi wiąże swą przyszłość z pracą na roli. Widać to po wzroście zainteresowania nauką w szkołach o profilu rolniczym.
Zajęcia w szkole kładą nacisk na praktyczny wymiar kształcenia. – Mamy bardzo dużo zajęć praktycznych, na których uczymy się, jak dobrze zajmować się gospodarstwem rolnym – mówi Mateusz Jędrzejak, rolnik ze Zgorzelca k. Rychtala. Jak mówi, w przyszłości będzie chciał przejąć gospodarstwo i zająć się zawodowo rolnictwem.
Zawód młody rolnik
Młodzi rolnicy potrzebują finansowego wsparcia na zakup pola i modernizację gospodarstwa. Chętnie korzystają z unijnych funduszy przeznaczonych dla młodych rolników. – Ja już skorzystałam z takiej premii i uważam, że jest to bardzo fajny program i motywuje młodych ludzi do działalności w rolnictwie – stwierdza Diana Gach z Mechnicy. Pan Tomasz Wiciak z Kowalowic skorzystał ze wsparcia dla młodych rolników w roku 2011. Wykorzystał wtedy dofinansowanie na zakup agregatu uprawowego, rozsiewacza do nawozów i siewnika do zboża.
Wsparcie dla młodych rolników wymaga spełnienia kilku formalności. Dlatego już teraz czytaj na temat punktacji i przygotuj się do najbliższych naborów.
Zobacz więcej w materiale wideo „Wsparcie dla młodych rolników”
Plany na przyszłość związane z rolnictwem
Adepci rolnictwa już tworzą strategię na działanie po zakończeniu edukacji. – Po skończeniu szkoły, na kierunku technik agrobiznesu, chcę się ubiegać o dotację na zakup ciągnika i maszyn rolniczych – opowiada o planach Dawid Jasiński, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie.
Wsparcie dla młodych rolników
Dwa lata temu o premię w wysokości stu tysięcy złotych wnioskowało 90-ciu młodych rolników z Opolszczyzny. W ubiegłym roku premia trafiła do 166 wnioskujących. Teraz trwa nabór do kolejnej edycji programu wsparcia na Młodego Rolnika. Zasady przyznawania pomocy nie zmieniają się, ale trzeba spełnić kilka warunków. – Po otrzymaniu decyzji o pomoc nasz rolnik ma dziewięć miesięcy na to, żeby przejąć gospodarstwo, żeby przejąć użytki rolne powyżej średniej krajowej. (…) W pierwszej racie rolnik otrzyma 120 tyś. złotych i wówczas musi być ubezpieczony w KRUS, zaczyna prowadzić ewidencję w swoim gospodarstwie. Zaczyna realizować biznes plan. Po realizacji biznes planu, rolnik otrzyma drugą ratę w wysokości 30 tyś. złotych – opisuje Aleksandra Magiera z Oddziału Regionalnego ARiMR w Opolu. Biura ARiMRu zaczęły przyjmować wnioski od 31 maja. Nabór trwa do końca czerwca.
O aktualnych premiach dla młodych rolników można przeczytać na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kiedy nowy nabór na młodego rolnika? Harmonogram naboru wniosków dostępny jest na taj stronie.
Dodaj komentarz