Nastroje inwestycyjne na wsi. Czy będzie lepiej?

Nastroje inwestycyjne na wsi. Czy będzie lepiej?

Nastroje inwestycyjne na wsi są różne. Aczkolwiek polska wieś coraz mniej różni się od wsi w zachodniej Europie. Wszystko dzięki unijnym do

Nastroje inwestycyjne na wsi są różne. Aczkolwiek polska wieś coraz mniej różni się od wsi w zachodniej Europie. W ostatnich 10 latach dzięki unijnym programom dla wsi tysiące rolników zakupiło nowy sprzęt.

Dzięki unijnym programom pomocowym gospodarstwa rolne są zadbane i wyposażone w bardzo nowoczesne urządzenia i maszyny.

Dostałem 75 tysięcy, był to zastrzyk gotówki na start, kupiłem za to ciągnik, w części się wspomogłem kredytem preferencyjnym. Franciszek Paterok, rolnik z Lichyni

– W najbliższym czasie nie planuję żadnych konkretnych inwestycji, ponieważ już przejęłam gospodarstwo po rodzicach i większość sprzętów mam już, że tak powiem, wymienione na nowoczesny sprzęt – mówi Diana Gach, która prowadzi gospodarstwo rolne w Mechnicy.

Wielu rolników wciąż regularnie dokupuje sprzęt

Pan Artur Koźlik, gospodarz ze Strzelec Opolskich.Jakieś maszyny też są w planie, aczkolwiek zobaczymy na ile pozwolą aktualne ceny produktów rolnych i czy zostaną środki na takie inwestycje w maszyny. Na chwilę obecną właśnie rozglądam się za agregatem talerzowym do uprawy, broną talerzową, i może ewentualnie jakiś gruber do uprawy bezorkowej.

Nastroje inwestycyjne w rolnictwie – różne

Grzegorz Wilczok gospodaruje w Siemianowicach Śląskich. O bieżącej sytuacji mówi: Nastroje może tak nie do końca są całkiem ciekawe, bo jednak gdzieś tam tych pieniędzy w rolnictwie brakuje. Niemniej jednak te dofinansowania jakieś jeszcze są, co prawda na razie się kończą powoli, ale jeszcze są i tak, planuję kupić do gospodarstwa opryskiwacz, ciągnik kolejny i wóz przeładunkowy. Część z programów, część z własnych środków.

Nastroje inwestycyjne

Jednym z wielu poszukiwanych sprzętów do gospodarstwa jest nowy opryskiwacz.

W podobny tonie wypowiada się Gerard Strzoda, sprzedawca maszyn z Solca. – Ludzie chcą inwestować, tylko nie zawsze im starcza na to pieniędzy. Widzę, że dużo więcej rolników niż wcześniej posila się kredytami.

W ostatnich latach największe zainteresowanie było zakupem ciągników.

Jeżeli chodzi o używane ciągniki, to mi się wydaje, że bardzo dobrze ten rynek idzie, bo nie tylko ja sprzedaję, tutaj też w okolicy bardzo dużo ludzi sprzedaje używane ciągniki – podkreśla Strzoda

Niestety, dopłaty unijne spowodowały wzrost cen sprzętu rolniczego i trend do zakupu nowych ciągników też wyhamował.

Tomasz Rybak, kierownik projektu AgriTrack, Martin&JacobPatrząc na podsumowanie po trzech kwartałach 2017 roku w Polsce w tym okresie zarejestrowało się 6812 nowych ciągników, jest to wynik niewiele większy, bo raptem 124 ciągniki więcej zarejestrowało się niż w roku 2016 po trzech kwartałach, więc można powiedzieć, że nastroje, jeżeli chodzi o zakupy, w roku 2017 są bardzo podobne do roku 2016.

Na maszyny brakuje pieniędzy

Od pewnego czasu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przestała dopłacać do zakupu sprzętu rolniczego. Ostatni nabór wniosków na modernizację był skierowany do producentów mleka, mięsa wołowego i prosiąt.

Nastroje inwestycyjne

Niestety obowiązujące zasady w aktualnym PROW zdecydowanie przyczyniły się do zahamowania inwestycji w nowe ciągniki rolnicze.

Jolanta Bińczycka, z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu. – Jest to nabór, w ramach którego nie będzie można ubiegać się o pomoc finansową na zakup maszyn do produkcji rolnej.

Jednocześnie dodaje – Będzie to pomoc skierowana na inwestycje związane z rozbudową, przebudową, modernizacją budynków inwentarskich.
Jak również adaptacją budynków gospodarczych na budynki inwentarskie.

Producenci rolni zainteresowani są nowoczesnym, a przez to coraz bardziej bezpiecznym sprzętem. Pracujący w ciężkich warunkach sprzęt rolniczy zużywa się i wymaga wymiany na nowy. Rolnicy chcą inwestować, a sprzedawcy maszyn liczą na wzrost sprzedaży. Potrzebne są jednak fundusze, albo dzięki wyższym cenom płodów rolnych, albo z kolejnego programu rozwoju obszarów wiejskich.

4,6% wzrost gospodarczy w Polsce w 2017 r. – GUS podał wstępne szacunki

W jakim otoczeniu gospodarczym funkcjonują producenci rolni? Czy był to korzystny rok dla rolników?

9 lutego 2018

Rekordowo niska sprzedaż ciągników w styczniu 2018

Zarejestrowano zaledwie 340 nowych maszyn. To najniższy styczniowy wynik od kilkunastu lat.

8 lutego 2018

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. rekordowa produkcja mrożonek

Lutowe ciekawostki rolnicze zaczynamy od nagród. Następnie opowiemy o rekordowej produkcji mrożonek i wyjątkowym pomyśle Billa Gatesa.

9 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij