Nieutrzymywanie świń – więcej czasu na wnioski
fot. Pixabay.com

Nieutrzymywanie świń – więcej czasu na wnioski

Do 31 października wydłużono termin składania wniosków o rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń na terenach objętych programem bioasekuracji ASF

Jeszcze około miesiąca mają hodowcy z rejonu objętego bioasekuracją ASF na złożenie wniosków o przyznanie pomocy za nieprzerwane nieutrzymywanie świń. Wnioski można składać w terenowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Hodowla świń na terenach, gdzie od kilkunastu miesięcy nieustannie wykrywane są nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń dawno przestała być dla rolników opłacalna. Dlatego też uruchomiono kilka rodzajów pomocy dla hodowców, którzy mają problem ze zbyciem swoich tuczników. Podczas gdy jedni producenci decydują się na skorzystanie z dopłat do sprzedaży, inni całkowicie rezygnują z hodowli. Dotyczy to przede wszystkim tych hodowców, którzy są pewni, że nie są w stanie dotrzymać warunków programu bioasekuracji. Za nieprzerwane nieutrzymywanie świń od 2015 roku można otrzymać rekompensaty.

Premiowane nieutrzymywanie świń

Termin składania wniosków o przyznanie rekompensat wydłużono do 31 października. Jest to podyktowane zmianami wprowadzonymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń”, na lata 2015 – 2018.

– Celem tego rozporządzenia jest stworzenie możliwości zrezygnowania z utrzymywania świń tym hodowcom, którzy początkowo podejmowali próby dostosowania swoich gospodarstw do wymogów programu bioasekuracji, jednak z różnych względów nie byli w stanie kontynuować działalności zgodnie z wymaganiami – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Stawki rekompensat poznamy w listopadzie

Aby przystąpić do programu hodowcy musieli do 14 sierpnia złożyć u Powiatowego Lekarza Weterynarii oświadczenie, że nie spełnią wymagań określonych w programie bioasekuracji. Muszą też poddać wszystkie swoje świnie ubojowi oraz zobowiązać się, że nie będą utrzymywali ani jednej sztuki do końca obowiązywania programu bioasekuracji, czyli do 31 grudnia 2018 roku.

– Stawki rekompensat za nieutrzymywanie świń nie są na razie znane – informuje Aleksander Dargiewicz. – Decyzja zapadnie w ciągu dwóch tygodni od upłynięcia terminu składania wniosków, czyli do 15 listopada 2017 roku. Wysokość stawki za jedną świnię będzie uzależniona od łącznej liczby świń, za które będą przyznawane rekompensaty.

Ceny żywca wieprzowego coraz niższe: rolnicy chcą interwencji ministerstwa

ASF się rozprzestrzenia, eksport wieprzowiny spada, a polskie zakłady mięsne skupiają się na imporcie surowca z innych państw UE.

16 marca 2018

Krycie świń: inseminacja czy krycie naturalne?

Właściwe zapłodnienie pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału rozrodczego. Postawić więc na inseminację czy naturalne krycie?

15 marca 2018

Pasożyty zewnętrzne świń i ich zwalczanie

Pasożyty zewnętrzne świń przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze bądź są żywicielami pośrednimi dla innych pasożytów i prowadzą do strat.

8 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij