Nowa norma GAEC 2 od 15 marca 2025. Gdzie zakaz orki? [Mapa]
![Nowa norma GAEC 2 od 15 marca 2025. Gdzie zakaz orki? [Mapa]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2025/02/orka-1200x575.jpg.webp)
Od 15 marca 2025 r. obowiązuje nowa norma GAEC 2. Ma ona na celu ochronę torfowisk i terenów podmokłych. Zaś dla rolników oznacza kolejne ograniczenia, w tym zakaz orki. Gdzie sprawdzić, na jakich terenach obowiązuje GAEC 2? Podpowiadamy.
W dniu 15 marca br. wchodzi w życie podpisane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzenie zmieniające w sprawie norm GAEC 2 oraz szczegółowych warunków ich stosowania. Rozporządzenie to wprowadza nowe wymogi dla rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie. Sprawdź szczegóły.
Spis treści
Nowa norma GAEC 2 od 15 marca 2025 r.
Zgodnie z rozporządzeniem, podpisanym w piątek przez ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, od 15 marca 2025 r. rolników, którzy otrzymują dopłaty bezpośrednie, będzie obowiązywać nowa norma GAEC 2. Ma ona na celu ochronę gleb bogatych w węgiel (torfowisk) oraz terenów podmokłych.

Nowa norma GAEC 2 ma na celu ochronę gleb bogatych w węgiel (torfowisk) oraz terenów podmokłych. Obszary te wyznaczono w toku badań przeprowadzanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Zaś łączna powierzchnia gruntów objętych tą normą na terenach użytkowanych rolniczo wynosi około 399,9 tys. ha.
Jakie grunty obejmuje nowa norma GAEC 2?
Zmiany w przepisach dotyczą wprowadzenia wymogów normy GAEC 2 na wyznaczonych obszarach. Ściśle mówiąc, chodzi o torfowiska i obszary podmokłe, do których zaliczono:
- grunty orne — o zawartości materii organicznej wynoszącej co najmniej 40% suchej masy gleby w warstwie o miąższości wynoszącej co najmniej 40 cm.
- trwałe użytki zielone — o zawartości materii organicznej wynoszącej co najmniej 40% suchej masy gleby w warstwie o miąższości wynoszącej co najmniej 40 cm.
Obszary te wyznaczono w toku badań przeprowadzanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Zaś łączna powierzchnia gruntów objętych normą GAEC 2 na terenach użytkowanych rolniczo wynosi około 399,9 tys. ha.
Jakie są wymogi normy GAEC 2?
Co to oznacza dla rolników? Otóż na wyznaczonych obszarach nie można wydobywać torfu ani budować rowów i systemów drenarskich odwadniających glebę. Trwałych użytków zielonych nie można przekształcać ani zaorywać. Z wyjątkiem renowacji metodą płytkiej uprawy gleby i podsiewu, przeprowadzanej nie częściej niż raz na cztery lata. Zaś na gruntach ornych znajdujących się na terenie objętym normą GAEC 2 obowiązuje zakaz orki. Na tych gruntach dozwolona jest wyłącznie płytka uprawa gleby, do głębokości 15 cm.
Wymogi normy GAEC 2 dla trwałych użytków zielonych i gruntów ornych
Na obszarze GAEC 2 w przypadku: | |
trwałych użytków zielonych | gruntów ornych |
|
|
|
|
|
|
Gdzie zakaz orki? [Mapa]
Udostępniono mapę, na której można sprawdzić, jakie tereny zostały objęte normą GAEC 2. Zatem rolnicy wypełniający wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich mogą dokładnie sprawdzić, na jakich terenach obowiązują wymogi związane z tą normą. A także ustalić szczegółowy zasięg występowania gruntów objętych GAEC 2 w swoim gospodarstwie w aplikacji eWniosekPlus.
Mapę z wizualizacją obszarów GAEC 2 udostępniono na stronie: https://gaec2.iung.pl/

Na udostępnionej mapie można sprawdzić, jakie tereny zostały objęte normą GAEC 2. Można to zrobić wpisując w zakładce „DZIAŁKI” numer ewidencyjny działki, na terenie której znajduje się gospodarstwo i użytkowane grunty.
Źródło: www.gov.pl
