Nowe ogniska ptasiej grypy w 6 województwach – chorych prawie 200 tys. ptaków

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) znowu rozkręca się niemal na terenie całego kraju. Nowe ogniska ptasiej grypy wykryto w 6 województwach w zaledwie trzy dni. Ptasia grypa pojawiła się u kur, indyków, kaczek, a także gęsi. W sumie do utylizacji trafi prawie 200 tys. sztuk drobiu.
Nowe ogniska ptasiej grypy pojawiają się nadal regularnie. Informuje o nich przynajmniej raz w tygodniu Główny Lekarz Weterynarii. Jednak dawno nie występowała sytuacja, kiedy to w tym samym czasie odnotowano sześć nowych ognisk w różnych rejonach Polski.
Spis treści
Potężne ognisko w powiecie kaliskim
Jak podaje PAP najnowsze ognisko grypy ptaków wykryto po raz drugi w powiecie kaliskim. Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdzono w stadzie indyków i kur, które liczyło w sumie 141 tys. sztuk ptaków. O nowym ognisku poinformowała PAP zastępczyni Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu, Ewa Jackiewicz:
,, To drugi, potwierdzony przypadek grypy ptaków w powiecie kaliskim. W Borowie ujawniono zachorowania na grypę ptaków w stadzie indyków i kur liczącym 141 tys. sztuk. Występowanie wirusa H5N8 potwierdził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Powiatowe służby weterynaryjne podjęły działania w celu likwidacji zagrożenia”
Nowe ogniska ptasiej grypy na zachodzie i północy kraju
O pozostałych ogniskach poinformował Główny Lekarz Weterynarii na podstawie wyników badań uzyskanych w dniach 5 – 7 marca 2021 r. Nowe ogniska ptasiej grypy pojawiły się zarówno na wschodzie, jak i zachodzie kraju.
Pierwsze z nich, ognisko nr 27 stwierdzono w gospodarstwie w województwie opolskim. Utrzymywano tam 79 sztuk drobiu różnego gatunku (kury i kaczki). Ptasia grypa pojawiła się w miejscowości Równe w gminie Głubczyce, w powiecie głubczyckim.
Kolejne ognisko HPAI (nr 28) potwierdzono również na zachodzie kraju, a konkretnie na Dolnym Śląsku. Wysoce zjadliwą grypę ptaków wykryto w powiecie trzebnickim, w gminie Wisznia Mała, a dokładnie w miejscowości Ozorowice. Ptasia grypa tym razem zaatakowała 19 011 gęsi reprodukcyjnych.
Kolejne ognisko nr 30 stwierdzono również na zachodzie kraju, ale tym razem w Wielkopolsce. Ptasia grypa pojawiła się w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 3 901 kaczek rzeźnych znajdującym się w miejscowości Szkurłaty w gminie Żelazków.
Ostatnie ognisko, które jak dotąd wykryto pojawiło się na Pomorzu. Ptasia grypa tym razem zaatakowała stado liczące 44 kury w miejscowości Głusino w gminie Kartuzy.
Wschodnia i południowa część kraju również zaatakowana przez ptasią grypę
Nowe ogniska wystąpiły także na północnym – wschodzie kraju, czyli w woj. warmińsko – mazurskim. Ognisko nr 29 wykryto w miejscowości Rejczuchy w gminie Barczewo, w powiecie olsztyńskim. W gospodarstwie wykryto największe ognisko, które liczyło 20 897 indyków rzeźnych w wieku 11 tygodni.
We wschodniej części Polski nowe ogniska grypy ptaków wystąpiły także w woj. podkarpackim. Ptasia grypa w tym przypadku zaatakowała 5 150 indyków rzeźnych w gospodarstwie znajdującym się w miejscowości Ostrów, w powiecie ropczycko-sędziszowskim.
Czytaj również: Ptasia grypa i podwyżki pasz – czyli ciąg dalszy kryzysu
