Nowe wsparcie dla rolników w ramach II filaru WPR

Od 2023 r. dla rolników będzie dostępne nowe wsparcie finansowe, którego źródłem finansowania jest II filar Wspólnej Polityki Rolnej. Pomoc finansową uwzględniono w Planie Strategicznym na lata 2023-2027. Rolnicy mogą ubiegać się o nią po raz pierwszy, dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśniło, na czym będzie polegać nowa dotacja dla rolników.
MRiRW poinformowało o możliwości ubiegania się o nowe wsparcie dla rolników finansowane z budżetu WPR na lata 2023-2027. Nowa dotacja unijna to pomoc finansowa przeznaczona zarówno na zakładanie, jak i na utrzymanie systemów rolno-leśnych. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą?
Nowe wsparcie dla rolników na systemy rolno-leśne
W ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 rolnicy będą mogli ubiegać się o nową dotację. Wsparcie pojawi się po raz pierwszy jako pomoc finansowa zarówno na zakładanie, jak i na utrzymanie systemów rolno-leśnych.
Co to takiego systemy rolno-leśne i na czym polega nowe wsparcie dla rolników? Otóż jak wyjaśnia MRiRW systemy rolno-leśne to sposób użytkowania gruntu rolnego, na którym drzewa lub krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze. Może to być grunt orny albo trwały użytek zielony. Jest to więc wielofunkcyjne użytkowanie gruntu przynoszące korzyści środowiskowo-klimatyczne.
Na co dotacje w 2023 roku? Stawki nowego wsparcia
Nową pomoc finansową dla rolników w ramach II filaru WPR przyznaje się m.in. na założenie systemu rolno-leśnego. W takim przypadku stawki płatności będą wynosić:
- 3092 zł/ha — w warunkach korzystnych albo,
- 3199 zł/ha — jeżeli założenie systemu zaplanowano na gruncie o nachyleniu terenu powyżej 12°.
Nowe wsparcie dla rolników można również otrzymać na ochronę systemu rolno-leśnego przed zniszczeniem poprzez zabezpieczenie drzew lub krzewów. Wówczas wtedy stawki dotacji będą wynosić:
- 566 zł/ha — w przypadku zabezpieczenia repelentami, lub
- 1381 zł/ha — jeżeli zabezpieczenie składa się z 3 palików, albo
- 148 zł/ha — w sytuacji, gdy do zabezpieczenia będzie użyta wełna owcza,
- 2362 zł/ha — w przypadku zabezpieczenia osłonkami.
Ponadto w ciągu 5 lat od założenia systemu rolno-leśnego będzie przyznawana premia na jego utrzymanie w wysokości 300 zł/rok. Dodatkowo do gruntów, na których wykonano system rolno-leśny rolnicy będą mogli otrzymać płatności bezpośrednie zarówno w roku założenia, jak i w kolejnych latach.
Wnioski o nowe wsparcie dla rolników na systemy rolno-leśne będzie można składać od 1 czerwca do 31 lipca danego roku.
Nowe wsparcie dla rolników — warunki
Rolnicy nową dotację pochodzącą z II filaru WPR otrzymają jednak przy spełnieniu określonych warunków. Po pierwsze do nowego wsparcia kwalifikują się grunty rolne, a także TUZ (z wyjątkiem TUZ na obszarach Natura 2000), na których pojawi się system rolno-leśny:
- z co najmniej 3 gatunkami lub rodzajami drzew, lub krzewów z przewagą gatunków liściastych,
- w formie rzędowej (na gruntach ornych), lub pastwiskowej (na TUZ),
- na skutek posadzenia od 150 szt. do 250 szt. drzew lub krzewów na 1 ha,
- zabezpieczony przed zniszczeniem osłonkami, repelentami, wełną owczą, lub 3 palikami.
Czytaj również: KRUS – zaliczka na podatek i składka zdrowotna w 2023 r.
Źródło: MRiRW