Nowy rok w rolnictwie. Co przyniesie 2018?

Download PDF

Nowy rok jest zawsze okresem zmian, również dla rolnictwa. Dobrze jest móc się na nie wcześniej przygotować. Sprawdź, co przyniesie nowy rok w rolnictwie.

„Konstytucja dla rolników”

Ubezpieczenia rolnicze mogą ulec zmianie

Minister Krzysztof Jurgiel zapowiedział powstanie w 2018 r. trzech ważnych ustaw rolniczych.

Zgodnie z zapowiedzią ministra rolnictwa, Krzysztofa Jurgiela, nowy rok będzie obfitował w zmiany prawne. Wprowadzona ma zostać ustawa o gospodarstwie rolnym, Pakt dla obszarów wiejskich oraz ustawa finansowa dotycząca ubezpieczeń upraw i zwierząt. Ustawa zwana Konstytucją dla rolników” ma regulować pozycję rolnika oraz gospodarstwa rolnego w Polsce.

Ponadto w maju nastąpi ogłoszenie podziału środków finansowych przez Radę Europejską w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Będzie to wiązało się z koniecznością ich sprawnego rozdysponowania przez ministerstwo w porozumieniu z KOWR i KRIR. O wszelkich aktualnościach będziemy informować na łamach Agrofaktu.

Od 2018 r. wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe oraz deklaracje VAT będzie można złożyć wyłącznie przez Internet

Dopłaty tylko przez Internet

Od przyszłego roku wniosek o dopłaty bezpośrednie i obszarowe będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Dodatkowo, rolnicy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli obowiązek składania deklaracji VAT przez Internet. Zmiany przepisów wymaga rozporządzenie Komisji Europejskiej. Wypełnienie papierowego formularza ma być możliwe jedynie dla tych rolników, dla których niemożliwe będzie złożenie e-wniosku. Nie wiadomo na razie, jakie wymogi trzeba będzie spełnić.

Dodatnie saldo eksportu

Od 1 marca 2018 r. handlowe będą tylko pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca.

Zakaz handlu w niedzielę?

Od przyszłego roku sukcesywnie ma być wprowadzany zakaz handlu w niedzielę. Począwszy od 1 marca 2018 r. niedzielami handlowymi będą jedynie pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. Od 2019 r. handlowa ma być tylko ostatnia niedziela miesiąca, a od 2020 r. zakaz handlu ma dotyczyć wszystkich niedziel w roku z wyjątkiem siedmiu, wskazanych w ustawie.

Przewidywane są odstępstwa dla zakazu handlu dla produktów szybkozbywalnych. Będziemy więc mogli robić zakupy m.in. w kioskach, piekarniach i sklepach na dworcach. Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w wielu krajach europejskich, na przykład w Austrii, Belgii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Zakaz handlu

Czy zakaz handlu w niedzielę to dobry pomysł?

   
Pokaż wyniki

Wiele prezentacji nowości

Najbliższa okazja do zapoznania się z nowinkami z sektora agro już wkrótce na targach Polagra-Premiery (18-21 stycznia 2018).

fot. Piotr Pasieczny / FOTOBUENO

Nowy rok w rolnictwie to również okazje do zapoznania się z nowościami na rynku, porozmawiania z dealerami i ekspertami oraz wymiany doświadczeń z innymi rolnikami. Najbliższa już za kilka tygodni, podczas targów Polagra-Premiery, które odbędą się w Poznaniu w dniach 18-21 stycznia. W dniach 16-18 marca warto wybrać się do Kielc na AgroTech, a 15-17 czerwca zawitać do Kamienia Śląskiego k. Opola, gdzie odbędzie się kolejna edycja Opolagry. Na największe plenerowe targi Agro Show będziemy musieli poczekać do 20-23 września, kiedy to w Bednarach zaprezentuje się kilkuset wystawców.

Jakie są nasze oczekiwania i nadzieje na nowy rok w rolnictwie?

W ostatnich miesiącach narzekaliśmy głównie na niekorzystne warunki atmosferyczne i to właśnie z nimi związanych jest wiele naszych nadziei na najbliższy rok. „Można sobie tylko życzyć, żeby przyszły rok był cieplejszy i mniej opadów”, mówi Agrofotowicz o nicku Piotr4255. „Mogłoby trochę mniej padać jesienią”, zgadza się Marekfarmer.

Można sobie tylko życzyć, żeby przyszły rok był cieplejszy i mniej opadów Piotr4255 (AgroFoto.pl)

Większość z nas pozostaje jednak realistami. „Mam nadzieję, że kolejny rok będzie taki sam, to będę zadowolony bardzo”, stwierdza Szymon09875. „Oby 2018 nie był gorszy”, mówi krótko Mickas092, a TheLucasTeam życzy sobie, aby nadchodzący rok był bardziej ustabilizowany. „Teraz nowy rok i nowe wyzwania”, oznajmia Mentos223. „Życzę najważniejszego – zdrowia!”, dodaje Janczar810.

Pozostaje nam tylko przyłączyć się do Waszych życzeń, trzymając kciuki za pomyślny 2018 rok!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Jak oceniacie ten rok?
kuba55
rok  byl taki sobie   , plony zboz ciut wieksze niz rok temu , ale pod wzgledem  ,  pogody ten rok byl fatalny , lalo ciagle    przez to  nie udalo nie  nic na zime zaorac , zniw...
zobacz więcej »
zimrex
rok był dla mnie bardzo udany wszystko porobione z planami na jesień był mały niedobór wody ale to nic niema na co narzekać myślę że 2018 bendzie taki sam
zobacz więcej »
Bartek933
Każdy rok jest inny ale nikt z moich bliskich nie umarł ani nie zachorował więc to dobry rok. Gospodarstwo powoli się rozwija, niestety nie udało się uzyskać dofinansowania na wy...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o