Obszary EFA 2021 rozszerzone o lasy? Sprawdź szczegóły!

Obszary EFA 2021 tzw. proekologiczne to tereny, które rolnicy muszą utrzymać, aby otrzymać dopłaty bezpośrednie. Obowiązek ten nie dotyczy jednak wszystkich, tylko producentów posiadających więcej niż 15 ha gruntów ornych. Do obszarów proekologicznych zaliczają się m.in. drzewa wolnostojące i zadrzewienia liniowe. Czy obszary EFA zostaną rozszerzone o lasy? Sprawdźmy!

Katalog obszarów proekologicznych jest dość szeroki, jednak brakuje w nim lasów, które często należą do terenów przynależnych do działek rolnych. Obszary EFA 2021 powinny być rozszerzone o lasy – uważa KRIR. Samorząd rolniczy skierował w tej sprawie wniosek do ministra rolnictwa. Czy rzeczywiście jest na to szansa?

Obszary EFA 2021 poszerzone o lasy?

Samorząd rolniczy zaproponował uznanie wszystkich lasów przyległych do działek rolnych jako obszary zalesione a jednocześnie proekologiczne. Czy MRiRW zdecyduje się poszerzyć katalog obszarów proekologicznych?

Minister rolnictwa w odpowiedzi na pismo KRIR podkreśla, że katalog uwzględniający obszary EFA 2021 jest na tyle szeroki, aby rolnicy mieli możliwość zrealizowania zobowiązań w jak największym zakresie.

Zazielenienie EFA bez zmian?

Resort rolnictwa nie przychyla się do propozycji KRIR, ponieważ chce uniknąć ewentualnego podwójnego finansowania w ramach WPR. Stąd też obszarów zalesionych po 2008 r. nie uznaje się za obszary EFA. Ponadto, szef resortu przypomina że jednolita płatność obszarowa przysługuje do każdego kwalifikującego się hektara, który według rozporządzenia PE i Rady 1307/2013 oznacza użytki rolne. W ich skład wchodzą grunty rolne, trwałe użytki zielone, pastwiska trwałe lub uprawy trwałe. W tym także szkółki i zagajniki o krótkiej rotacji, w związku z tym, nie obejmują one lasów.

Podsumowując, resort rolnictwa odpowiada jednoznacznie na pytanie czy obszary EFA 2021 zostaną rozszerzone:

Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia, odnosząc się do Pana wniosku, uprzejmie informuję, że nie jest możliwe uznanie wszystkich lasów przyległych do działek rolnych jako obszaru zalesionego proekologicznego –  podsumowuje ministerstwo rolnictwa.

Czytaj również: Dodatek dla strażaków z OSP ogłoszony przez premiera. Sprawdź!

Źródło: KRIR; ARiMR; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *