Odmowa przyjęcia mandatu przez rolnika jest nadal możliwa?

Odmowa przyjęcia mandatu przez rolnika – za sprawą proponowanej przez PiS zmiany, to częsty temat w dyskusjach. Początek stycznia przyniósł niemiłą niespodziankę – propozycję zmian kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która zakłada utratę prawa odmowy przyjęcia mandatu. Czy ta zmiana dotyczy także rolników? Tak. Mandaty najczęściej nakładane są na uczestników ruchu drogowego. A rolnicy poruszają się po drogach nie tylko maszynami rolniczymi, ale także samochodami.

–  Czy jak dostanę mandat za przekroczenie prędkości będę musiał go przyjąć? – w ostatnich dniach do redakcji wpływa po kilka takich pytań. Sprawdźmy więc czy odmowa przyjęcia mandatu przez rolnika jest nadal możliwa.

Drogówka z mandatem w ręku

Mandaty najczęściej sypią się na drogach – przekroczona prędkość, niesprawne światła, brak trójkąta, nieprawidłowe wyprzedzanie itp.

Za co jeszcze może zostać ukarany rolnik – uczestnik ruchu drogowego? Prowadzenie pojazdu bez uprawnień, niszczenia pasa drogowego, niezasadne używanie sygnału świetlnego oraz dźwiękowego – to także częste wykroczenia.

Kontrola i odmowa przyjęcia mandatu przez rolnika

Obecnie obowiązuje art. 97 § 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który mówi, że sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego. Czyli jeżeli Twoim zdaniem mandat nie jest zasadny i nie popełniłeś wykroczenia – możesz odmówić jego przyjęcia. Sprawa trafia do sądu i tam walczysz o swoje racje. Proponowany projekt ma radykalnie zmienić ten mechanizm i wprowadza obowiązkowe przyjęcie mandatu. Co to oznacza?

Obowiązkowe przyjęcie mandatu

Zgodnie z przedłożonym projektem policjant nałoży mandat, a obywatel formalnie nie będzie mógł odmówić jego przyjęcia. Jeśli go nie przyjmie funkcjonariusz sporządzi na mandacie odpowiednią wzmiankę, która będzie jednoznaczna z odebraniem mandatu.

Grzywnę trzeba będzie zapłacić – nawet pomimo złożenia odwołania do sądu- w ciągu 7 dni.

Niestety do kosza idzie podstawowa zasada w prawie karnym zasada domniemania niewinności. Ty będziesz musiał wykazać swoją niewinność. W przeciwnym razie pozostaniesz winny.

W chwili złożenia odwołania do sądu musisz przedstawić wszystkie dowody. Później sąd już ich nie przyjmie. Czyli masz tylko 7 dni od nałożenia mandatu na skonsultowanie sprawy, zgromadzenie dokumentów, złożenie ich do sądu. To w praktyce mało. Sąd w trakcie rozpatrywania odwołania może też rozstrzygnąć na niekorzyść ukaranego. Czyli ma prawo orzec surowszą karę.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli nowelizacja przepisów wejdzie w życie, to odmowa przyjęcia mandatu przez rolnika, w ogóle przez jakiegokolwiek ukaranego, nie będzie możliwa. Powstanie konieczność opłacenia mandatu w terminie 7 dni. Pozostanie ewentualna próba udowodnienia braku swojej winy. W tym celu trzeba będzie złożyć wniosek do sądu, na co jest tylko 7 dni. Następnie należy udowodnić, że nie jest się winnym. Założenie projektu jest takie, że skoro przyjęliśmy mandat to jesteśmy winni, i to na nas spoczywa ciężar dowodowy.

Na ten czas projekt zmiany przepisów jest jeszcze konsultowany, bo wprowadził spore zamieszanie, również w obozie władzy. Są nawet głosy, że ogranicza prawa obywatelskie. Ale jeśli wejdzie w życie w tej postaci, to sprawi nie lada problemy, również dla rolników.

Prawo do odmowy przyjęcia mandatu zostanie zniesione? Zmiany uderzą w rolników! CZYTAJ WIĘCEJ

Odmowa przyjęcia mandatu przez rolnika. Link do projektu znajdziesz tutaj: Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 39

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *