Czy opłaca się kupować przez Internet?

Czy opłaca się kupować przez Internet?

Rolnicy w Internecie najchętniej kupują części do maszyn rolniczych i środki ochrony roślin. Czy jednak się to opłaca?

Każdy chce kupić tanio. Natomiast zakupy przez Internet to nie tylko duża oszczędność, ale również wygoda. Na co więc zwracać uwagę, kupując w internetowych witrynach i jakie pułapki czekają na nas w sieci?

Rolnicy w Internecie najchętniej kupują części do maszyn rolniczych i środki ochrony roślin. Za zakupami w sieci przemawiają przede wszystkim: cena, oszczędność czasu oraz szeroka oferta produktów, niekiedy wręcz niedostępnych w normalnych sklepach. Jak kupować przez Internet i czy rzeczywiście może się nam to opłacić?

Po pierwsze cena!

Sklepy internetowe są wygodnym miejscem do robienia zakupów. Oczywiście nas kupujących kusi przede wszystkim cena, która może być nawet o połowę niższa niż w sklepie stacjonarnym.

Koszty wysyłki przy częściach wynoszą zwykle od 20 zł w górę. Im większa i cięższa część, tym koszty będą wyższe.

Marcin, sprzedawca używanych części do ciągników marki Ursus

– Do zakupów przez Internet przekonał mnie mój syn, który kupuje tam prawie wszystko: od ubrań po sprzęt elektroniczny. Początkowo podchodziłem do tego dość sceptycznie, bo wolę najpierw zobaczyć i dotknąć tego, na co zamierzam wydać pieniądze. Jednak, jak się mieszka daleko od dużego miasta, takie zakupy przez Internet wcale nie są głupim rozwiązaniem – mówi Kazimierz Woliński (lat 52) z Kozich Bród (woj. mazowieckie), właściciel 35-hektarowego gospodarstwa rolnego o specjalność chów gęsi.

Pan Woliński w sieci kupuje przede wszystkim części do ciągnika.

zakupy przez internet

Źródło: AgroFoto.pl, SebastianBardziski

– Do tej pory przez Internet kupowałem przede wszystkim części do mojego weterana – Ursusa C-360 z 1973 r., za które płaciłem niekiedy połowę ich ceny, w porównaniu ze stacjonarnymi sklepami z częściami.  Nie mówiąc już o tym, że niektóre z nich ciężko było w ogóle znaleźć. Wtedy mój syn przeszukiwał portale aukcyjne i udało mu się zdobyć kilka oryginalnych części w bardzo dobrym stanie. Tak zakupiliśmy: lampy przednie, tylny zaczep i dwie przednie felgi – chwali się rolnik.

Kosztowna przesyłka i czas oczekiwania

Różnorodność ofert i niska cena to jednak nie wszystko. Należy pamiętać też o kosztach związanych z wysyłką, które – szczególnie przy dużych częściach – wcale nie są niskie.

– Koszty wysyłki przy częściach wynoszą zwykle od 20 zł w górę. Im większa i cięższa część, tym koszty będą wyższe. W swoim sklepie internetowym korzystam głównie z oferty jednej z firm kurierskich, która np. przy obudowie silnika liczy sobie koszt wysyłki w wysokość 150 zł – mówi pan Marcin, sprzedawca używanych części do ciągników marki Ursus na allegro.

zakupy przez internet

Coraz więcej Polaków kupuje przez Internet.

Robiąc zakupy przez Internet, należy pamiętać także o czasie związanym z dostarczeniem danego towaru, który uzależniony jest od wyboru formy płatności (przelewem elektronicznym, czy za pobraniem) oraz wyboru dostawcy. W przypadku firm kurierskich czekać trzeba zazwyczaj od 2 do 5 dni.

Dla mnie istotnym minusem zakupów przez Internet jest przede wszystkim czas oczekiwania na paczkę i koszty wysyłki. Najdłużej na przesyłkę czekałem około tygodnia, jednak większość sprzedawców wysyła dość szybko, zaraz po zaksięgowaniu pieniędzy na ich koncie – mówi Kazimierz Woliński.

Prawo działa także w Internecie

Kupując przez Internet, warto również znać swoje prawa, by nie zostać oszukanym przez nieuczciwych sprzedawców. Jeżeli nie podoba nam się zakupiony w sieci towar, mamy aż 14 dni na odstąpienie od zawartej umowy bez podania przyczyny. Musimy jednak wówczas liczyć się z kosztami przesyłki, a do paczki należy dołączyć pismo o odstąpieniu od umowy, którego wzór znajdziemy w Internecie.

Dla mnie istotnym minusem zakupów przez Internet jest przede wszystkim czas oczekiwania na paczkę i koszty wysyłki.

Kazimierz Woliński z Kozich Bród

– Z moich doświadczeń wynika, że warto uważnie czytać opisy, a nie tylko oglądać zdjęcia. Zdjęcie w komputerze nie zawsze oddaje rzeczywisty obraz przedmiotu. Kupiłem tak kiedyś latarkę, która na zdjęciach wyglądała o niebo lepiej niż w realu. Skorzystałem jednak z możliwości jej zwrotu bez podania przyczyny i straciłem na przesyłce – mówi pan Kazimierz Woliński.

Jeżeli natomiast dany przedmiot co gorsza jest wadliwy, możemy domagać się: jego naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub zwrotu zapłaty. Ponadto mamy aż rok na zgłoszenie wady, która istniała już w momencie zakupu naszego produktu.

zakupy przez internet

Źródło: AgroFoto.pl, szymek1325

– Raz zdarzyło mi się, że kupiłem alternator do kombajnu Bizon i przyszedł zupełnie inny, niż zamawiałem. Jednak sprzedawca był na tyle uczciwy, że szybko przysłał mi właściwą część i zwrócił koszty, które poniosłem, odsyłając towar. Od tej pory staram się kupować raczej u sprawdzonych dilerów. Wiem jednak, że zakupy w Internecie nie zawsze bywają bezpieczne. Mój kolega kupił w jednym ze sklepów internetowych tani fungicyd, który w ogóle nie zadziałał na polu. Jak się okazało później, był to na dodatek produkt podrobiony. Sprzedawca zaś szybko zniknął, a kolega pieniędzy nigdy nie odzyskał – mówi pan Mateusz Witkowski z Kijaszkowa (woj. kujawsko-pomorskie), rolnik-mechanik, właściciel 45-hektarowego gospodarstwa rolnego, w którym uprawia głównie rzepak i zboża.

Plusy i minusy zakupów przez Internet

W Polsce z roku na rok rośnie sprzedaż produktów i usług w Internecie. Polacy coraz chętniej robią zakupy w wirtualnych sklepach, oszczędzając przy tym nie tylko pieniądze, ale i czas.

Do plusów kupowania przez Internet na pewno zaliczyć możemy:

  • szeroką ofertę produktów,
  • niską cenę
  • i wygodę związaną z zakupem bez wychodzenia z domu.

Natomiast do minusów:

  • wysokie koszty przesyłki,
  • kłopotliwy zwrot towaru
  • czy niewystarczające opisy oraz zdjęcia niekiedy nieodzwierciedlające rzeczywistości.

Kupując przez Internet, warto pamiętać również o sprawdzaniu opinii o sprzedającym oraz o kupowaniu tylko w sprawdzonych sklepach.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Uprawa kalafiora wypierana przez brokuł!

Potrzeba zwiększenia produkcji kalafiorów na rynek świeży i wprowadzenia nowych odmiany o barwnych różach

16 maja 2018

Zabieg T2 w zbożach z przedłużoną ochroną liści!

Prawidłowo ochroniony liść podflagowy i flagowy to wysoki plon ziarna. Sprawdź jaki produkt wybrać aby liście były zielone jak najdłużej!

9 maja 2018

Zwalczanie alternariozy i zarazy ziemniaka – z dodatkową korzyścią!

Zaraza oraz alternarioza to najgroźniejsi przeciwnicy w uprawie ziemniaka! Przeczytaj jak skutecznie z nimi walczyć!

16 maja 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij