Czy opłaca się kupować przez Internet?

Download PDF

Każdy chce kupić tanio. Natomiast zakupy przez Internet to nie tylko duża oszczędność, ale również wygoda. Na co więc zwracać uwagę, kupując w internetowych witrynach i jakie pułapki czekają na nas w sieci?

Rolnicy w Internecie najchętniej kupują części do maszyn rolniczych i środki ochrony roślin. Za zakupami w sieci przemawiają przede wszystkim: cena, oszczędność czasu oraz szeroka oferta produktów, niekiedy wręcz niedostępnych w normalnych sklepach. Jak kupować przez Internet i czy rzeczywiście może się nam to opłacić?

Po pierwsze cena!

Sklepy internetowe są wygodnym miejscem do robienia zakupów. Oczywiście nas kupujących kusi przede wszystkim cena, która może być nawet o połowę niższa niż w sklepie stacjonarnym.

Koszty wysyłki przy częściach wynoszą zwykle od 20 zł w górę. Im większa i cięższa część, tym koszty będą wyższe.

Marcin, sprzedawca używanych części do ciągników marki Ursus

– Do zakupów przez Internet przekonał mnie mój syn, który kupuje tam prawie wszystko: od ubrań po sprzęt elektroniczny. Początkowo podchodziłem do tego dość sceptycznie, bo wolę najpierw zobaczyć i dotknąć tego, na co zamierzam wydać pieniądze. Jednak, jak się mieszka daleko od dużego miasta, takie zakupy przez Internet wcale nie są głupim rozwiązaniem – mówi Kazimierz Woliński (lat 52) z Kozich Bród (woj. mazowieckie), właściciel 35-hektarowego gospodarstwa rolnego o specjalność chów gęsi.

Pan Woliński w sieci kupuje przede wszystkim części do ciągnika.

zakupy przez internet

Źródło: AgroFoto.pl, SebastianBardziski

– Do tej pory przez Internet kupowałem przede wszystkim części do mojego weterana – Ursusa C-360 z 1973 r., za które płaciłem niekiedy połowę ich ceny, w porównaniu ze stacjonarnymi sklepami z częściami.  Nie mówiąc już o tym, że niektóre z nich ciężko było w ogóle znaleźć. Wtedy mój syn przeszukiwał portale aukcyjne i udało mu się zdobyć kilka oryginalnych części w bardzo dobrym stanie. Tak zakupiliśmy: lampy przednie, tylny zaczep i dwie przednie felgi – chwali się rolnik.

Kosztowna przesyłka i czas oczekiwania

Różnorodność ofert i niska cena to jednak nie wszystko. Należy pamiętać też o kosztach związanych z wysyłką, które – szczególnie przy dużych częściach – wcale nie są niskie.

– Koszty wysyłki przy częściach wynoszą zwykle od 20 zł w górę. Im większa i cięższa część, tym koszty będą wyższe. W swoim sklepie internetowym korzystam głównie z oferty jednej z firm kurierskich, która np. przy obudowie silnika liczy sobie koszt wysyłki w wysokość 150 zł – mówi pan Marcin, sprzedawca używanych części do ciągników marki Ursus na allegro.

zakupy przez internet

Coraz więcej Polaków kupuje przez Internet.

Robiąc zakupy przez Internet, należy pamiętać także o czasie związanym z dostarczeniem danego towaru, który uzależniony jest od wyboru formy płatności (przelewem elektronicznym, czy za pobraniem) oraz wyboru dostawcy. W przypadku firm kurierskich czekać trzeba zazwyczaj od 2 do 5 dni.

Dla mnie istotnym minusem zakupów przez Internet jest przede wszystkim czas oczekiwania na paczkę i koszty wysyłki. Najdłużej na przesyłkę czekałem około tygodnia, jednak większość sprzedawców wysyła dość szybko, zaraz po zaksięgowaniu pieniędzy na ich koncie – mówi Kazimierz Woliński.

Prawo działa także w Internecie

Kupując przez Internet, warto również znać swoje prawa, by nie zostać oszukanym przez nieuczciwych sprzedawców. Jeżeli nie podoba nam się zakupiony w sieci towar, mamy aż 14 dni na odstąpienie od zawartej umowy bez podania przyczyny. Musimy jednak wówczas liczyć się z kosztami przesyłki, a do paczki należy dołączyć pismo o odstąpieniu od umowy, którego wzór znajdziemy w Internecie.

Dla mnie istotnym minusem zakupów przez Internet jest przede wszystkim czas oczekiwania na paczkę i koszty wysyłki.

Kazimierz Woliński z Kozich Bród

– Z moich doświadczeń wynika, że warto uważnie czytać opisy, a nie tylko oglądać zdjęcia. Zdjęcie w komputerze nie zawsze oddaje rzeczywisty obraz przedmiotu. Kupiłem tak kiedyś latarkę, która na zdjęciach wyglądała o niebo lepiej niż w realu. Skorzystałem jednak z możliwości jej zwrotu bez podania przyczyny i straciłem na przesyłce – mówi pan Kazimierz Woliński.

Jeżeli natomiast dany przedmiot co gorsza jest wadliwy, możemy domagać się: jego naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub zwrotu zapłaty. Ponadto mamy aż rok na zgłoszenie wady, która istniała już w momencie zakupu naszego produktu.

zakupy przez internet

Źródło: AgroFoto.pl, szymek1325

– Raz zdarzyło mi się, że kupiłem alternator do kombajnu Bizon i przyszedł zupełnie inny, niż zamawiałem. Jednak sprzedawca był na tyle uczciwy, że szybko przysłał mi właściwą część i zwrócił koszty, które poniosłem, odsyłając towar. Od tej pory staram się kupować raczej u sprawdzonych dilerów. Wiem jednak, że zakupy w Internecie nie zawsze bywają bezpieczne. Mój kolega kupił w jednym ze sklepów internetowych tani fungicyd, który w ogóle nie zadziałał na polu. Jak się okazało później, był to na dodatek produkt podrobiony. Sprzedawca zaś szybko zniknął, a kolega pieniędzy nigdy nie odzyskał – mówi pan Mateusz Witkowski z Kijaszkowa (woj. kujawsko-pomorskie), rolnik-mechanik, właściciel 45-hektarowego gospodarstwa rolnego, w którym uprawia głównie rzepak i zboża.

Plusy i minusy zakupów przez Internet

W Polsce z roku na rok rośnie sprzedaż produktów i usług w Internecie. Polacy coraz chętniej robią zakupy w wirtualnych sklepach, oszczędzając przy tym nie tylko pieniądze, ale i czas.

Do plusów kupowania przez Internet na pewno zaliczyć możemy:

  • szeroką ofertę produktów,
  • niską cenę
  • i wygodę związaną z zakupem bez wychodzenia z domu.

Natomiast do minusów:

  • wysokie koszty przesyłki,
  • kłopotliwy zwrot towaru
  • czy niewystarczające opisy oraz zdjęcia niekiedy nieodzwierciedlające rzeczywistości.

Kupując przez Internet, warto pamiętać również o sprawdzaniu opinii o sprzedającym oraz o kupowaniu tylko w sprawdzonych sklepach.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o