Piątka dla zwierząt powraca – co to oznacza dla rolników? Sprawdź!

Klub Koalicji Obywatelskiej zamierza przywrócić niekorzystną dla rolników ustawę o ochronie zwierząt. Piątka dla zwierząt powraca ale w odmienionej formie, co zapowiedziała autorka projektu – posłanka Katarzyna Piekarska. Czy nowy projekt ustawy będzie zawierał kontrowersyjne zapisy? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że w związku z ogłoszeniem przez PiS tzw. piątki dla zwierząt doszło do licznych rolniczych protestów. Odbyły się one różnych częściach kraju, w tym również w Warszawie. Ostatecznie do ustawy wprowadzono szereg poprawek. Przewidują one, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 1 lipca 2023 r. Natomiast ubój rytualny do 31 grudnia 2025 r. Koalicja Obywatelska opracowała jednak nowy projekt ustawy, który zawiera nieco zmienione przepisy.

Przeczytaj również: Ustawa odorowa powraca – niekorzystne przepisy dotkną rolników? 

Piątka dla zwierząt powraca z nowymi przepisami

Do projektu nowej ustawy o ochronie zwierząt dotarła PAP, która jednocześnie podała jakie przepisy znajdą się w nowej piątce dla zwierząt.

Klub KO zaproponował, aby w ustawie znalazły się zapisy dotyczące wprowadzenia zakazu:

  • wykorzystywania zwierząt w cyrkach,
  • trzymania psów na łańcuchach,
  • sprzedaży żywych karpi.

Poza tym, tzw. piątka dla zwierząt która powraca ma zawierać przepisy dotyczące zwiększenia wymogów wobec schronisk, a także powszechnego obowiązku chipowania psów.

Ponadto, klub KO proponuje wprowadzenie obowiązku montowania monitoringu przez właścicieli rzeźni. Mają one znaleźć się zarówno w pomieszczeniach do przetrzymywania zwierząt, ogłuszania, a także wykrwawiania. Jak podaje PAP nagrania z monitoringu mają być do wglądu tylko i wyłącznie lekarzy weterynarii.

Piątka dla zwierząt powraca. Co z zakazem uboju rytualnego i hodowli norek?

Jak można zauważyć w propozycjach przedstawionych przez KO brakuje kontrowersyjnych zapisów dotyczących zakazu uboju rytualnego, a także hodowli zwierząt futerkowych.

O tym fakcie wspomniała Katarzyna Piekarska, posłanka Koalicji Obywatelskiej:

,,To jest trzecie podejście do ustawy o ochronie zwierząt. Mam nadzieję, że tym razem udane. Tym bardziej, że są to rzeczy ważne, ale niekontrowersyjne, które powinny być załatwione już od lat”.

Po czym dodała: – Będę chciała namawiać inne ugrupowania, aby projekt szybko trafił do pierwszego czytania, bo nie ma w nim rzeczy kontrowersyjnych.

To wszystko oznacza więc, że tak jak już wcześniej spekulowano, tzw. piątka dla zwierząt powraca, tym razem z inicjatywy KO.  Jednak projektowane przepisy nie zakładają zmian dotyczących uboju rytualnego i hodowli zwierząt na futra. Katarzyna Piekarska zapewnia, że jeśli będzie istniała taka konieczność to spotka się ponownie w sprawie zaproponowanych przez KO zmian z prezesem PiS i wicepremierem, Jarosławem Kaczyńskim.

Czytaj również: Zakaz uboju rytualnego i piątka dla zwierząt powróci?

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 143

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *