Platforma Agrility, czyli rolnictwo precyzyjne na wyciągnięcie ręki

Firma Limagrain stawia na cyfrowe rozwiązania z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Jednym z nich jest platforma Agrility, kompleksowe narzędzie pozwalające na jeszcze lepsze i efektywniejsze wykorzystanie potencjału genetycznego odmian kukurydzy hodowli Limagrain.

O tym, jak maksymalnie wykorzystać potencjał danej odmiany dzięki platformie Agrility z Markiem Skwirą z Limagrain rozmawia Magdalena Kowalczyk, redaktor naczelna portalu agroFakt.pl.

Magdalena Kowalczyk: Czym jest platforma Agrility i do czego służy?

Marek Skwira: Platforma Agrility od Limagrain to nowe cyfrowe rozwiązanie dla rolników do zarządzania uprawą kukurydzy przy pomocy rolnictwa precyzyjnego. Pozwala monitorować uprawę przez cały okres wegetacji, dzięki czemu można w pełni wykorzystać potencjał danej odmiany.

Rozwiązanie cyfrowe od Limagrain w uprawie kukurydzy

Platforma Agrility składa się z czterech modułów – jakich?

Rzeczywiście, platforma składa się z czterech modułów, każdy z nich wykorzystuje obrazowanie satelitarne. Pierwszy z modułów to agrility.DENSITY, który pozwala na stworzenie map zmiennej gęstości siewu i wgranie do modułu GPS w ciągniku. Ten moduł pozwala dopasować obsadę roślin do warunków panujących na polu. Następnie agrility.VEGETATION pozwala obserwować rozwój kukurydzy na polu bazując na obrazowaniu satelitarnym. Wielu rolników testuje różne rozwiązania nawozowe jak również odmianowe i dzięki temu modułowi jesteśmy w stanie obserwować na polu ze zdjęć satelitarnych rozwój roślin i przebieg wegetacji na każdym etapie rozwoju. Widzimy, które odmiany się lepiej rozwijają, które rozwiązanie herbicydowe bądź nawozowe jest lepsze. Kolejny moduł to agrility.YIELD, czyli szacowanie plonu. Aplikacja dzięki dokładnej kalibracji pozwala oszacować plon zarówno odmian kiszonkowych, jak i plonu ziarna już na dość wczesnym etapie. To jest więc bardzo przydatny moduł.

Ostatni moduł to agrility.HARVEST – jaką pełni funkcję?

Ostatni, ale jeden z kluczowych, moduł agrility.HARVEST przeznaczony jest dla gospodarstw, które uprawiają kukurydzę na kiszonkę. Pozwala na podstawie zdjęć satelitarnych określić optymalny termin zbioru kukurydzy na kiszonkę. Dzięki temu modułowi jesteśmy w stanie przedstawić kalendarz z zaznaczonym okresem 5, 6 dni optymalnego zbioru kukurydzy. Podsumowując, platforma Agrility to kompleksowe rozwiązanie dla rolników, którzy uprawiają kukurydze zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę.

Platforma Agrility, czyli lepsze wykorzystanie potencjału genetycznego odmiany

Czyli podsumowując, największe korzyści dla rolnika wynikające z korzystania z tej platformy to…

To zaplanowanie prac związanych ze zbiorem kukurydzy na kiszonkę. Rolnik może z pewnym wyprzedzeniem zaplanować zbiór w optymalnym czasie. Kolejna korzyść to szacowanie plonu, co również pozwala zarządzać chociażby transportem plonu w trakcie żniw. Ponadto, nie trzeba być codziennie na polu, rolnik co 3-4 dni otrzymuje informacje na temat aktualnej sytuacji na polu. Co 3-4 dni mamy więc nowe zdjęcia satelitarne i nowy raport, który trafia bezpośrednio do rolnika. I co ważne, jesteśmy w stanie w maksymalny sposób wykorzystać potencjał po pierwsze odmiany, po drugie stanowiska na którym uprawiana jest kukurydza na ziarno i kiszonkę. Dzięki Agrility i zmiennej gęstości siewu, obserwujemy około 3-4 procentowy wzrost plonu zarówno na ziarno jak i na kiszonkę, to też warto podkreślić.

W jaki sposób rolnicy mogą korzystać z platformy Agrility?

Rolnicy mają dostęp do platformy za pośrednictwem naszych doradców. Natomiast intensywnie pracujemy nad tym, aby otworzyć platformę jeszcze nawet w maju bądź w czerwcu 2022 roku, po to, żeby mogli sami wejść na naszą stronę internetową, zalogować się i mieć dostęp do platformy bezpośrednio.

Decyzje podejmowane sprawniej i szybciej

Od kiedy dostępna jest dla rolników za pośrednictwem doradców Limagrain platforma Agrility? Jakie jest zainteresowanie gospodarzy tym rozwiązaniem?

Platformę mamy dostępną 2 lata. Nadal pracujemy nad kalibracją urządzenia, porównując zawartość suchej masy na polach, jaką mieliśmy szacowaną ze zdjęć z obrazowania satelitarnego z wynikami laboratoryjnymi, bądź z wynikami zawartości suchej masy na danym polu, które zmierzyliśmy z pomocą naszego mobilnego laboratorium LG Lab. Staramy się kalibrować urządzenie w taki sposób, aby ta dokładność była satysfakcjonująca. Aktualnie ta dokładność jest już wystarczająca, stanowi około 1,5 do 2% w porównaniu z wynikiem laboratoryjnym. To jest więc wspaniałe narzędzie.

Jakie są opinie rolników na temat platformy Agrility i czy zainteresowanie tym narzędziem wzrasta?

W gospodarstwach mamy coraz więcej młodych rolników, a jak wiemy nowe technologie przyciągają młodych ludzi. Oni są zainteresowani rozwiązaniami cyfrowymi. Dobrze jest obserwować pole, całe swoje gospodarstwo, można powiedzieć z lotu ptaka. Dzięki zdjęciom satelitarnym jesteśmy w stanie zarządzać uprawami, podejmować decyzje szybciej, sprawniej i bardziej trafnie. I rzeczywiście widzimy rosnące zainteresowanie aplikacją Agrility. Dlatego chcemy otworzyć platformę, aby dotrzeć do większej liczby gospodarstw.

Patrzymy w przyszłość

Rolnictwo precyzyjne to przyszłość, zgodzi się Pan z tym?

Dokładnie tak. I widzę, że coraz więcej gospodarstw jest wyposażonych w sprzęt, który pozwala siać kukurydzę ze zmienną gęstością siewu. To jest przyszłość.

A jak pan ocenia tegoroczne zbiory kukurydzy?

Tegoroczne zbiory kukurydzy oceniam raczej pozytywnie. Nie są rewelacyjne, ale też i nie najgorsze. Są dość wysokie i to w zasadzie w całym kraju. Dopisała pogoda. Ilość i rozkład opadów były wystarczające. Problemów przysporzyła późna i zimna wiosna.Kwiecień najzimniejszy od 20 lat, maj również był bardzo zimny. Można powiedzieć, że na niektórych polach rzeczywiście osiągaliśmy bardzo wysokie plony, więc te plony są satysfakcjonujące, myślę i dla rolników i tym samym dla nas.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Przeczytaj również: Program Hydraneo – poznaj jego zalety w uprawie kukurydzy

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *