WIR: dalsze spadki cen skupy mleka

Download PDF

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) alarmuje: zapowiadane są dalsze spadki cen skupu mleka. Czy polskiemu mleczarstwu potrzebny jest ratunek?

Choć wszyscy myślą już o świętach, zdecydowałem się wczoraj poinformować ministra Jurgiela o naszych obawach związanych z polskim mleczarstwem mówi Piotr Walkowski, prezes WIR. Z nadchodzących informacji wnioskujemy, że największe mleczarnie w Polsce rozważają dalszą obniżkę cen mleka w skupie, mówi się nawet, że w marcu spadek cen może wynieść nawet do 0,15 gr/l.

Zakłady skupujące mleko obniżki cen tłumaczą wzrostem produkcji mleka i brakiem możliwości zagospodarowania nadwyżek. Tymczasem, po uwolnieniu kwot, mleka produkuje się więcej.

Z nadchodzących informacji wnioskujemy, że największe mleczarnie w Polsce rozważają dalszą obniżkę cen mleka w skupie, mówi się nawet, że w marcu spadek cen może wynieść nawet do 0,15 gr/l.

Piotr Walkowski, prezes WIR

Z naszej analizy wynika, że w styczniu 2016 r. do punktów skupu mleka oddano o ponad 7,5% mleka więcej niż przed rokiem – wyjaśnia Piotr Walkowski. – W naszej ocenie likwidacja kwot przyczyniła się do rozregulowania rynku mleka. To powoduje, że nikt nie jest pewny, czy produkcja mleka będzie opłacalna. Spodziewamy się górek i dołków. Gdy cena zacznie rosnąć, wszyscy będą chcieli produkować mleko, a wtedy, gdy będzie nadprodukcja nastąpią spadki cen i stado będzie likwidowane. Ale wyhodowanie dobrego stada podstawowego trwa długo.

Z analizy dokonanej przez izbę rolniczą wynika, że w zależności od skali, koszt produkcji hektolitra mleka zawiera się pomiędzy 100 a 110 zł.

Z naszej analizy wynika, że w styczniu 2016 r. do punktów skupu mleka oddano o ponad 7,5% mleka więcej niż przed rokiem.

Piotr Walkowski, prezes WIR

To cena na granicy opłacalności przyznaje prezes Walkowski. Obawiam się, że duże gospodarstwa produkcyjne będą produkować jeszcze więcej mleka i w ten sposób doprowadzą do upadku małych rodzinnych gospodarstw, także zajmujących się tą produkcją.

Czego zatem wielkopolski samorząd rolniczy oczekuje od ministra rolnictwa?

W naszej opinii należy wystąpić do Komisji Europejskiej o wprowadzenie nadzwyczajnych instrumentów wsparcia producentów mleka, szczególnie dla tych, którzy nadal spłacają kary naliczone za przekroczenie kwoty mlecznej mówi Piotr Walkowski. Samo rozłożenie na raty tej kary nie przyniosło spodziewanych efektów, a sytuacja producentów mleka pogarsza się z miesiąca na miesiąc.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Stanisław Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stanisław
Gość
Stanisław

Jeśli będzie opłacalna produkcja , to będzie ciągle rosła. Pytanie : kto kupi nadwyżki nad potrzeby ? Rolnicza frajernia nie jest w stanie tego zrozumieć. Tylko kwotowanie produkcji i obrót kwotami zapewniłby jakiś zysk. Producenci mleka będą tak bankrutować jak producenci żywca wieprzowego i drobiowego. Przez 20 lat zbankrutowało ok. 82 % drobiarzy. Produkują w zasadzie właściciele ubojni i wytwórni pasz. Ale , chłopstwo jest mądrzejsze od każdego.