Pomoc dla rodzin. Kto może ją otrzymać?

Bezrobotni, studenci, zatrudnieni na umowę zlecenie oraz… rolnicy – te grupy społeczne będą mogły liczyć na wsparcie rządu. Rusza pomoc dla rodzin.

Od stycznia rusza pomoc dla rodzin. Tzw. „kosianikowe” będzie obejmowało tych, którzy nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego. Ustawę przegłosował sejm poprzedniej kadencji. Świadczenie będzie obowiązywało przez 52 tygodnie od narodzenia jednego dziecka lub 71 w przypadku narodzin kilkorga dzieci.

– Tak samo jak w przypadku wydłużania się okresu rodzicielskiego [w przypadku narodzin kilkorga dzieci  przyp. red], tak samo okres pobierania świadczenia 1000 zł będzie się wydłużał w zależności od tego, czy to będzie 2, 3, 4 czy 5 dzieci – mówił w studiu 1 Programu Polskiego Radia poseł PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pomysłodawca świadczenia.

Chociaż o dofinansowanie można starać się od 2 stycznia, to przepisy przejściowe uwzględniają również rodziców, którym pociechy urodziły się wcześniej (do 52 tyg.), nie dłużej jednak niż do ukończenia 1 roku dziecka.

Wnioski o wsparcie można składać w gminie lub przez Internet. Rolnicy natomiast powinni złożyć wniosek w KRUS-ie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *