Prognozy pogody: przymrozki i śnieg z deszczem

Już tej nocy w wielu regionach kraju spadnie śnieg z deszczem, a w górach prószyć będzie śnieg. Zapowiadają się też pierwsze przymrozki, które pojawią się na terenie całego kraju. To zła wiadomość szczególnie dla tych rolników, którzy dopiero co wysiali zboża ozime.

Prognozy pogody dla rolników nie są w najbliższych dniach optymistyczne.

– Najbliższej nocy z środy na czwartek prawdziwy śnieg będzie padać tylko w górach i to dopiero od wysokości ok. 500 m n.p.m. i wzwyż – informuje dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Natomiast w pozostałych regionach kraju można spodziewać się śniegu z deszczem. Spadnie on m.in. na Pomorzu, Kaszubach, na północy Mazowsza, Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach oraz w rejonach podgórskich.

mapa_polski_pogoda1

Sprawdź gdzie!

Tego rodzaju opady mogą dodatkowo utrudnić prace na polach i powodować, że trudno będzie wjechać na nie jakimkolwiek cięższym sprzętem. Dużo większym problemem w najbliższych dniach mogą być jednak przymrozki, które wystąpią już na terenie praktycznie całego kraju.

– Pierwszy poważny spadek temperatury poniżej zera przewidujemy za 2 dni, w nocy z czwartku na piątek. Na zachodzie kraju będzie to od -1 do -2 stopni, na wschodzie nawet do -3 stopni. W najzimniejszym rejonie, w okolicach Suwałk temperatura może spać nawet do -4 – informuje dyżurny synoptyk. Chłodniej może być też we wszystkich regionach, gdzie pojawiają się obniżenia terenu. Trzeba również pamiętać, że temperatury przy gruncie mogą być jeszcze niższe.

Temperatury spadną więc poniżej zera, co w obliczu braku okrywy śnieżnej może spowodować pierwsze przemarznięcia tej jesieni. Noce z temperaturami poniżej zera utrzymają się mniej więcej do niedzieli, poniedziałku. Później na terenie kraju prognozowane jest dość znaczne, ale krótkotrwałe ocieplenie.

– W okolicach Rzeszowa temperatura w dzień może wynosić nawet 15°C – informuje ekspert. – Jednak ocieplenie to będzie jedynie chwilowe, od połowy przyszłego tygodnia temperatura ponownie spadnie, a nocne przymrozki na terenie całego kraju powrócą.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *