Protest rolników w Chełmie. Kilkaset ciągników zablokowało drogi

W dniu 17 stycznia 2023 r. odbył się protest rolników w Chełmie. Rolnicy blokowali drogi w tym mieście, w ten sposób okazując swoje niezadowolenie wobec napływającego zboża z Ukrainy. Producenci protestowali również z powodu niskich cen zbóż, które od dłuższego czasu utrzymują się w skupach. 

Kolejny protest rolników zorganizowała AGROunia w Chełmie. Rolnicy po raz kolejny wyszli na ulicę, aby zaprotestować z powodu niespełnionych obietnic rządu. Ich niezadowolenie wiązało się również z bieżącymi problemami, z którymi boryka się polskie rolnictwo. Z informacji przekazanych przez AGROunię wynika, że w Chełmie na drogi wyjechało około 500 ciągników, natomiast w proteście uczestniczyło około 1000 rolników.

Protest rolników w Chełmie — jakie są postulaty producentów?

Protest rolników, który zainicjowała AGROunia odbył się w Chełmie nie przypadkowo. To właśnie w tej okolicy odbywa się transport zboża z Ukrainy. Zdaniem rolników i lidera AGROunii, Michała Kołodziejczaka napływające ukraińskie zboże wpływa na niskie ceny zbóż utrzymujące się w Polsce.

Jesteśmy blisko granicy z Ukrainą, która została zwolniona z cła na przywóz zbóż do Unii Europejskiej. To jest niesamowite, że pomagamy tak naprawdę kilkudziesięciu wielkim firmom, które przywożą swoje zboże do nas, do Polski i do Unii Europejskiej. Tym samym zabijając naszą produkcję, dlatego dzisiaj wyjechało tutaj 500 traktorów na drogę, stoją już kilka godzin, bo zebrały przed południem. I tutaj postulujemy o to, żeby premier Kowalczyk w końcu powiedział, że ten problem jest prawdziwy – mówił Michał Kołodziejczak podczas relacji na profilu Facebook AGROunii.

Strajk rolników zainicjował spotkanie AGROunii z ministrem rolnictwa

Strajkujący producenci i przedstawiciele AGROunii chcieli, aby minister rolnictwa przyjechał na protest rolników w Chełmie. Zamiast tego szef resortu rolnictwa zaprosił AGROunię na spotkanie w siedzibie MRiRW.

W trakcie spotkania w resorcie rolnictwa dyskutowano przede wszystkim o aktualnej sytuacji i cenach zbóż na krajowym rynku. Szef resortu rolnictwa przypomniał, że kwestie importu zbóż z Ukrainy będą omawiane na posiedzeniu unijnej rady ministrów ds. rolnictwa. Posiedzenie odbędzie się 30 stycznia br.

Minister Henryk Kowalczyk podczas spotkania z przedstawicielami AGROunii podkreślił również, że wdrożono już niezbędne działania, które mają wyeliminować z importu tzw. zboże techniczne. Oprócz tego Krajowa Administracja Skarbowa opracowuje mechanizmy, które pozwolą na plombowanie transportu zboża. W sytuacji, gdy będzie znany odbiorca spoza UE.

Michał Kołodziejczak, lider AGROuni, która zorganizowała protest rolników w Chełmie zaproponował m.in. wprowadzenie zakazu fakturowania zboża z Ukrainy w UE. Po spotkaniu natomiast poinformował, że minister rolnictwa podczas spotkania mówił, że nie może nic zrobić, aby rozwiązać niektóre problemy rolników.

Czytaj również: Wcześniejszy termin stosowania azotu od wiosny 2023?

Źródło: Facebook AGROunia; MRiRW; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Zobacz Encera SC = Efekty

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *