Pryszczyca nie odpuszcza — nowe ogniska wykryte na Węgrzech i Słowacji!

Pryszczyca coraz bardziej daje o sobie znać w Europie Środkowej. W ostatnich dniach potwierdzono kolejne ogniska pryszczycy – drugie na Węgrzech i czwarte na Słowacji. Polskie służby weterynaryjne apelują o czujność i prowadzą intensywne kontrole w gospodarstwach, do których mogły trafić zakażone zwierzęta.
Pryszcza coraz bardziej się rozpędza. Choroba wirusowa, która zagraża zdrowiu bydła, świń, owiec i kóz, pojawiła się w kolejnych lokalizacjach u naszych południowych sąsiadów. Kolejne ogniska pryszczycy potwierdzono na Węgrzech w dużym gospodarstwie mlecznym. Pryszczycę wykryto także na Słowacji, gdzie potwierdzono czwarte ognisko tej groźnej choroby.
Pryszczyca rozszerza się na Węgrzech i Słowacji — potwierdzone są nowe ogniska
Drugie ognisko pryszczycy na Węgrzech wykryto w gospodarstwie mlecznym utrzymującym około 3000 sztuk bydła. Wirus tej choroby potwierdzono w gminie Level, leżącej tuż przy styku granic z Austrią, Czechami i Słowacją. Z kolei na Słowacji wykryto czwarte ognisko pryszczycy. Tym razem ta choroba pojawiła się w gospodarstwie liczącym 279 sztuk bydła, znajdującym się już w obszarze wcześniej objętym ograniczeniami.
Czy pryszczyca jest już w Polsce?
Na chwilę obecną nie wykryto pryszczycy w Polsce. Jednak ze względu na przeprowadzone do Polski transporty zwierząt z Węgier i Słowacji istnieje realne zagrożenie pojawienia się tej groźnej choroby. Z tego powodu Inspekcja Weterynaryjna prowadzi intensywne kontrole gospodarstw, do których mogły trafić zwierzęta ze Słowacji. Szczególnie w okresie od 20 lutego do 20 marca 2025 r. Ze względu na duże zagrożenie pojawienia się w Polsce tej choroby laboratorium PIW — PIB pracuje w trybie 24-godzinnym.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził pojawienie się kolejnych nowych ognisk pryszczycy na Węgrzech i Słowacji.
Pryszczyca — o tym hodowcy muszą pamiętać!
GLW przypomina o obowiązkach hodowców wynikających z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt. Każdy podejrzany przypadek pryszczycy należy niezwłocznie zgłosić Inspekcji Weterynaryjnej.
Hodowcy muszą również ograniczyć osobom postronnym dostęp do pomieszczeń lub miejsc, gdzie znajdują się zwierzęta. Ponadto nie powinni wywozić produktów z gospodarstwa (np. mięsa, pasz, wody, nawozów naturalnych), w którym wystąpiła choroba. Producenci zwierząt są natomiast zobowiązani do udostępnienia organom IW zwierząt, a także ich zwłok do badań i zabiegów weterynaryjnych. Oprócz tego hodowcy zobowiązani są do udzielania informacji organom IW wyjaśnień, a także podawania informacji, które mogą mieć znaczenie dla wykrycia choroby i źródeł zakażenia.
Nowe ogniska pryszczycy na Węgrzech i Słowacji — apel WIR
Z powodu wykrycia kolejnych ognisk tej groźnej choroby, a także ze względu na pojawiające się informacje o transportach zwierząt pochodzących od południowych sąsiadów Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o rozsądek i przestrzeganie procedur:
Każdy transport zwierząt musi się odbywać za zgodą władz weterynaryjnych i musi być zaopatrzony we właściwe dokumenty. Każdy przypadek podejrzenia choroby musi być zgłaszany do powiatowych lekarzy weterynarii. Dla własnego bezpieczeństwa zgłaszajmy także wszelkie próby okazyjnych ofert zakupu zwierząt z nieznanych źródeł. O ile jest to możliwe, powstrzymajmy się przed nadmiernym przemieszczaniem zwierząt pomiędzy gospodarstwami – nawołuje WIR.
Źródło: www.wetgiw.gov.pl; www.wir.org.pl
