Ptasia grypa 2020 blokuje eksport drobiu. Na jak długo?

Ptasia grypa 2020 do rolniczych problemów dołożyła jeszcze jeden – blokadę eksportu drobiu z Polski do kilkunastu krajów. Utraciliśmy m.in. Chiny, RPA czy Japonię. To duża strata dla polskich eksporterów. Jak to wszystko odbije się na cenach drobiu w Polsce?

2020 rok rozpoczął się burzliwie dla branży drobiarskiej. Informacja do pojawieniu się ptasiej grypy w Polsce sprawiła, że na drobiarzy padł blady strach. Chorobę wykryto już w województwach: lubelskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza apeluje do rolników o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Wystąpienie w Polsce ptasiej grypy to prawdziwy cios dla krajowych producentów. Produkcję drobiu w Polsce ocenia się na ponad 3 mln ton. Nasz kraj jest liderem w Unii Europejskiej i jednym z najważniejszych światowych eksporterów drobiu. W poprzednim roku około 45 proc. krajowej produkcji zostało przeznaczone na eksport.

Zablokowany eksport = duże straty

Pojawienie się w Polsce grypy ptaków sprawia, że nasi drobiarze mogą w tym roku nie osiągnąć już tak dobrych wyników. Wykrycie tej choroby z automatu sprawiło bowiem, że straciliśmy status kraju wolnego od grypy ptaków. To oznacza ograniczenia w eksporcie, które wynikają z umów bilateralnych podpisanych z wieloma krajami.

– Nie możemy eksportować do wielu krajów, które są dla nas ważnymi odbiorcami pozaunijnymi szczególnie. Chodzi m.in. o Chiny, Japonię, Koreę Południową. Natomiast, Polska nadal około 74 proc. eksportu kieruje na obszar unijny. W UE obowiązuje regionalizacja, która sprawia, że nie możemy eksportować tylko z tego obszaru, gdzie wystąpiła choroba, co jest dla nas korzystne– informuje Magdalena Kowalewska, analityk sektora rolno-spożywczego BNP Paribas Bank Polska S.A.

Utrata perspektywicznych rynków

ptasia grypa 2020

Ptasia grypa 2020. Pojawienie się choroby zablokowało nam eksport m.in, do Chin, RPA czy Japonii.

fot. fotolia.pl

Jednak utrata takich rynków jak Chiny, RPA czy Japonia to dla naszych eksporterów duża strata, a sam proces spełnienia wymogów, jakie te kraje stawiały naszym eksporterom był długotrwały i dość trudny. To rynki perspektywiczne, a grypa ptaków zamknęła je przed nami przynajmniej na kilka miesięcy.

Doświadczenia z poprzedniej edycji grypy ptaków z 2016 i 2017 roku pokazują jednak, że ograniczenia eksportowe mają charakter kilkumiesięczny. Natomiast po tym okresie – gdy Polska odzyskała status kraju wolnego od tej choroby można było ponownie eksportować i ten eksport nadal dobrze się rozwijał – podkreśla Magdalena Kowalewska. – Co ciekawe, jak obserwowaliśmy sytuację eksportową w latach 2016-2017 w okresie, gdy Polska nie była krajem wolnym od grypy ptaków eksport nadal wzrastał. Natomiast ta dynamika wzrostu uległa znacznemu wyhamowaniu – dodaje.

Ptasia grypa 2020. Co z cenami?

Sytuacja jest poważna, ale mimo wszystko wystąpienie wirusa w naszym kraju nie przełożyło się jeszcze na ceny drobiu.

Pierwsze dwa tygodnie stycznia tego roku pokazują nam sezonowy wzrost cen. Średnio kurczęta brojlery skupowano po 3,30 gr/kg (+4 proc. w skali roku). Może być tak, że jeśli grypa ptaków rozprzestrzeni się na znaczny obszar naszego kraju to będzie hamować wzrost cen.  Jednak sytuacja jest na razie stabilna, nie spodziewam się na razie spadku cen – przewiduje Magdalena Kowalewska.

Zdaniem Magdaleny Kowalewskiej czynnikiem, który może wpłynąć na spadek cen będzie – nie ptasia grypa a wzrost produkcji drobiu. Produkcja cały czas wzrasta, branża się rozwija, widoczne są kolejne inwestycje. To wszystko może wpłynąć na obniżki cen.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Robert pisze:

    hodowcy zabezpieczajcie fermy bramami bioasekuracyjnymi np. fermo