Rejestracje ciągników w kwietniu 2022 r. Sprawdź szczegóły!
Rejestracje ciągników w kwietniu 2022 r. podobnie jak w marcu 2022 wypadły gorzej, niż w analogicznym okresie 2021 r. Wpływ na to ma kilka czynników jak np. wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i ceny środków do produkcji rolnej. Zdecydowanie jednak lepiej przedstawia się rynek ciągników importowanych, który mimo niepewnej sytuacji odnotowuje kolejne wzrosty. Jak więc można podsumować rynek ciągników pod względem rejestracji w kwietniu 2022 r.? Sprawdźmy!
W kwietniu 2022 r. rolnicy zarejestrowali mniej nowych ciągników, niż w marcu br. To już kolejny raz kiedy to rejestracje ciągników uzyskują również gorszy wynik, niż miało to miejsce jeszcze w 2021 r. Inaczej jest jednak w przypadku ciągników importowanych których zarejestrowano więcej, niż nowych ciągników w kwietniu 2022 r. Czy przewaga ciągników importowanych świadczy o tym, że nadszedł czas na inwestowanie przede wszystkim w maszyny pochodzące z importu?
Spis treści
Rejestracje ciągników w kwietniu 2022 r.
Dane AgriTrac Polska wskazują, że w kwietniu 2022 r. rolnicy zarejestrowali 996 ciągników, czyli o 18,43 proc. mniej ciągników, niż w kwietniu 2021 r. Obserwowana regresja jeszcze bardziej pogłębiła się również w porównaniu z liczbą rejestracji dokonanych w marcu 2022 r.
Pomimo tego, najpopularniejszą marką ciągników wybieraną wśród rolników wciąż jest New Holland. Dane AgriTrac Polska podają, że w kwietniu 2022 r. rolnicy zarejestrowali w sumie 149 ciągników tej marki. W kwietniu 2022 r. ex aequo, czyli na tym samym miejscu znalazły się również zielone ciągniki z logo John Deere. Z kolei, na trzecim miejscu z ilością 108 sztuk uplasowały się niemieckie ciągniki Deutz – Fahrt, które jeszcze w marcu 2022 r. zajmowały piąte miejsce pod względem liczby rejestracji. Natomiast czwarte miejsce w zestawieniu – rejestracje ciągników w kwietniu 2022 r. należało do japońskich ciągników Kubota, dla których wydano tablice rejestracyjne w ilości 94 sztuk.
Rynek ciągników w kwietniu 2022 r.
W kwietniu 2022 r. najwięcej nowych tablic rejestracyjnych wydano w woj. mazowieckim (164 sztuk), a także wielkopolskim (103 sztuk). Natomiast najmniej nowych ciągników, podobnie jak w marcu 2022 r. zarejestrowano w woj. lubuskim (12 sztuk).
Pomimo tego, na rynku ciągników od pewnego czasu w badanych przez AgriTrac Polska okresach widać wyraźne spadki liczby rejestracji nowych ciągników.
Jak podkreślił Tomasz Rybak, dyrektor AgriTrac Polska ciężko jednoznacznie stwierdzić dlaczego regresja na rynku ciągników wciąż utrzymuje się:
Z jednej strony wysoka inflacja w jakiś sposób powoduje, że rolnicy chcą inwestować pieniądze i robią to inwestując w rozwój gospodarstw. Z drugiej strony coraz wyższe stopy procentowe powodują, że kredyty, pożyczki stają się coraz droższe, a większość jednak nie kupuje tych maszyn za gotówkę. Dodatkowo rekordowe ceny za płody rolne, z drugiej strony bardzo drogie środki ochrony roślin, paliwo, sprawiają, że rolnicy do końca nie wiedzą jeszcze z jakim bilansem zamkną ten rok. To powoduje, że pewna grupa wstrzymuje się z inwestycjami.
Rejestracje ciągników importowanych w kwietniu 2022 r.
Rejestracje ciągników w kwietniu 2022 r. zdecydowanie lepiej przedstawiają się w w przypadku ciągników importowanych. W minionym miesiącu zarejestrowano w sumie 1682 ciągniki pochodzące z importu. Z czego, trzy pierwsze miejsca w tym zestawieniu należały do marek takich jak: John Deere, Massey Ferguson, a także Renault. Rolnicy zarejestrowali 261 popularnych ,,jelonków”, 221 czerwonych, amerykańskich ciągników, jak również 156 ciągniki z logo Renault.
Rynek ciągników – prognozy na kolejne miesiące 2022 r.
Rynek ciągników w kwietniu 2022 r. zmaga się ze spadkiem liczby rejestracji nowych ciągników. W tym samym jednak czasie dobre wyniki odnotowuje się w przypadku ciągników importowanych na które coraz częściej decydują się rolnicy.
W związku z tym, Tomasz Rybak prognozuje na podstawie rozmów z dilerami oraz importerami maszyn, że niekorzystny trend związany ze spadkiem liczby rejestracji ciągników zostanie zahamowany w drugiej połowie 2022 r.:
Z rozmów przeprowadzanych z dilerami, czy importerami maszyn wynika, że tak naprawdę spowolnienie przewidywane jest w drugiej połowie roku, natomiast jak będzie to wyglądało i czy tak będzie, duże znaczenie będzie miał ten bilans ekonomiczny, o którym wspomniałem wcześniej.
Czytaj również: Rejestracje ciągników w pierwszych 10 dniach kwietnia 2022
Źródło: AgriTrac Polska
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!