Rozsady warzywne: pogodowa zgadywanka

Czy ktoś potrafi odpowiedzieć na pytanie: wysadzać rozsady do gruntu czy czekać?

Wątpliwości mają nawet doradcy rolni. I nie ma się czemu dziwić.

Każdy rok jest inny, więc coraz trudniej coś przewidzieć przyznaje Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Chyba nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy w maju jeszcze będą przymrozki, czy już te, które zwyczajowo pojawiają się w maju, były tym razem wcześniej, w kwietniu.

W centralnej Polsce rolnicy rozpoczęli uprawianie warzyw gruntowych. Sieją już marchew i pietruszkę. Wzejdą dopiero za kilka dni i są bardziej odporne na przymrozki.

Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy w maju jeszcze będą przymrozki, czy już te, które zwyczajowo pojawiają się w maju, były tym razem wcześniej, w kwietniu.

Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach

Nie wiadomo na co się decydować, chyba, że ktoś ma podpisane umowy z przetwórnią mówi Stanisław Maciąg, rolnik spod Gostynina (woj. mazowieckie). Nie wiadomo co siać, co wysadzać do gruntu i czy nie lepiej było posiać kukurydzę. Uprawiam warzywa z przyzwyczajenia chyba, bo jest przy nich wiele pracy, a plon i zarobek jest zawsze niepewny.

W okolicy, gdzie mieszka pan Stanisław, chętnie uprawiane są ogórki z rozsady. W ten sposób można przyspieszyć zbiory o ok. 2 tygodnie.

A to oznacza lepszą cenę, bo im ogórek jest szybciej dostępny, tym jest droższy powiedział nam pan Stanisław. Wczesne ogórki pachnące polem są chętnie kupowane przez klientów i dlatego warto poświęcić czas na wysadzanie ich z rozsady. Oglądam prognozy pogody, by sprawdzić, czy czekają nas jeszcze przymrozki, ale te kilka dni już nikogo nie zbawi. Chyba wysadzę je tradycyjnie po ogrodnikachzimnej Zośce, choć jeśli to ciepło się utrzyma, to może partiami zacznę wysadzić je od środy. Im wcześniejsze tym lepsze.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *