To kolejna transza wsparcia związana z embargiem rosyjskim. Jakie warzywa i owoce można wycofać tym razem?
Już można składać powiadomienia dotyczące operacji wycofania owoców i warzyw z przeznaczeniem na bezpłatna dystrybucję i inne przeznaczenie w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego.
– Został uruchomiony kolejny termin przyjmowania powiadomień w ramach mechanizmu „Dalsze tymczasowe wsparcie producentów owoców i warzyw” w związku z zakazem przywozu niektórych produktów rolnych z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej – informuje Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy ARR.
Realizacja operacji wycofania z rynku produktów w celu bezpłatnej dystrybucji lub innego przeznaczenia musi być zakończona do dnia 30 czerwca 2016 r.
Do rozdawnictwa i innego przeznaczenia można jeszcze zgłosić:
- 1 248,240 t jabłek i gruszek,
- 902,300 t z grupy obejmującej produkty: pomidory; marchew; słodka papryka; ogórki oraz korniszony,
- 247,760 t z grupy obejmującej produkty: kapusta, kalafiory, brokuły, pieczarki, owoce miękkie,
- 1 271,320 t śliwek i winogron,
- 1 821,600 t brzoskwiń.
– Grupy producentów owoców i warzyw bądź producenci indywidualni mogą składać dodatkowe powiadomienia dotyczące tych produktów do dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę nie później jednak niż 7 dni przed dniem planowanego przeprowadzenia danej operacji – informuje pani rzecznik. – Realizacja operacji wycofania z rynku produktów w celu bezpłatnej dystrybucji lub innego przeznaczenia musi być zakończona do dnia 30 czerwca 2016 r.
W dniu, w którym suma ilości produktów wynikająca z dodatkowych powiadomień przekroczy możliwą do zgłoszenia ilość produktów, prezes Agencji Rynku Rolnego poda do publicznej wiadomości na stronie internetowej Agencji informację o:
- zakończeniu przyjmowania dodatkowych powiadomień;
- wysokości współczynnika przydziału stosowanego w odniesieniu do ilości produktów wynikających z dodatkowych powiadomień złożonych w tym dniu.
– Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku złożenia do ARR znacznej liczby powiadomień, w których zgłoszone ilości produktów, dotyczące wycofań z rynku, przekroczą dostępne ilości do wykorzystania w ramach danej grupy, wówczas dla tej grupy współczynnik przydziału może zostać określony na poziomie 0,00 – przypomina pani rzecznik. – Oznaczać to będzie, że żadna ilość produktów z tej grupy nie zostanie przydzielona producentom do przeprowadzenia operacji wycofania w ramach rozdysponowania, o którym mowa w § 5b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2014 r. (Dz. U. z 2014 r., poz.1468, z poźn. zm.).
Warunki i wszystkie niezbędne dokumenty do złożenia powiadomienia o wycofaniu owoców i warzyw z rynku można znaleźć na stronie internetowej ARiMR.
Dodaj komentarz