Słodyszek w rzepaku jarym. Pryszczarek w ozimym. Gdzie?

Przed rzepakiem ostatnie tygodnie dojrzewania. Niestety, nie wszędzie dojrzewanie rzepaku przebiega bez zakłóceń.

Mamy bardzo wiele sygnałów o tym, że w rzepaku ozimym jest ogromny problem z pryszczarkiem kapustnikiem powiedział nam Adam Piszczek, doradca z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Pryszczarek robi ogromne spustoszenie w łuszczynach.

Problem jest tym większy, że w tej chwili już nic nie można zrobić.

Pogoda była zmienna, nie zawsze były dobre warunki do oprysku i teraz mamy poważny problem, bo w łuszczynach są larwy, które wyjadają rosnące nasiona rzepaku.

Adam Piszczek, doradca z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Nie wszyscy rolnicy trafili z terminem zabiegu na opadający płatek wyjaśnia pan Adam. Pogoda była zmienna, nie zawsze były dobre warunki do oprysku i teraz mamy poważny problem, bo w łuszczynach są larwy, które wyjadają rosnące nasiona rzepaku.

Ale to nie jedyny problem z rzepakiem.

Na naszym terenie, w woj. kujawsko-pomorskim, na plantacjach rzepaku jarego jest bardzo dużo słodyszka dodaje doradca. Mamy prawdziwa ekspansję tego szkodnika.

Po sąsiedzku, w woj. pomorskim takich kłopotów nie ma.

Słodyszek nie jest u nas wielkim problemem mówi Daniel Dąbrowski, doradca Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.– Słodyszek pojawił się, ale w niedużych ilościach. Natomiast rzepaki ozime, te, które przetrwały zimę, nie wyglądają źle, choć są niektóre plantacje mocno przerzedzone przez mróz.

Na stan rzepaków nie mogą także narzekać rolnicy na Podkarpaciu.

Po wszystkich kłopotach z pogodą i szkodnikami nie możemy narzekać na rzepaki mówi Michał Noworól, doradca z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Na szczęście u nas rzepaki dojrzewają spokojnie. Mogłoby być jedynie trochę cieplej, bo chłodne noce nie sprzyjają rośnięciu rzepaku.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *