Spotkania ministra Siekierskiego z rolnikami. Czy będzie wsparcie rządowe?
Na początku czerwca (3.06.) odbyły się spotkania ministra Siekierskiego z rolnikami. Podczas dyskusji poruszono kwestie problemów rolnictwa, o których wypowiedział się również marszałek Hołownia.
Początek czerwca 2024 r. obfituje w spotkania ministra rolnictwa Siekierskiego z rolnikami i przedstawicielami branży rolno-spożywczej. Dowiedz się, o czym dyskutowano i co do powiedzenia miał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Spis treści
Kto brał udział w spotkaniu?
Spotkanie ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z rolnikami zostało zorganizowane 3.06. z inicjatywy marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Warto podkreślić, iż zgromadzenie liczyło wielu uczestników. Wzięli w nim udział:
- członkowie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na czele z przewodniczącym Mirosławem Maliszewskim i wiceprzewodniczącym Kazimierzem Plocke,
- przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
- przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- reprezentanci świata nauki.
Natomiast ze strony rolników, mogliśmy usłyszeć takie osoby jak:
- przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski,
- przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” Tomasz Obszański,
- prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz,
- prezes Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin,
- przedstawiciele innych związków zawodowych rolników, stowarzyszeń producentów rolnych.
Cel i temat spotkania
Według marszałka Szymona Hołowni fakt, iż po „fazie ulicy” — intensywnej i gorącej — zapadła decyzja, aby usiąść przy sejmowym, wspólnym stole jest sporym osiągnięciem. Dlatego temat spotkania był bardzo istotny. Zarówno dla rolników, jak i dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ogólnie rzecz biorąc, poruszono kwestie dotyczące obecnych problemów rolnictwa.
Siekierski podkreślił, że najlepszym sposobem na rozwiązywanie problemów jest dialog i szczera rozmowa. Natomiast dodał, że jest to trudne, ponieważ równie trudna jest sytuacja w rolnictwie.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zaznaczył:
Rozmawiamy o tym, co zrobić, żeby w rolnictwie było dobrze i żebyśmy na ulice nie musieli wychodzić.
Przedstawiciele rolników odważnie wskazali na aktualne problemy, z którymi mierzą się producenci żywności w Polsce. Co więcej, wprost zaprezentowali propozycje nowych rozwiązań lub udoskonalenia już istniejących form wsparcia.
Wśród poruszanych kwestii znalazły się na przykład:
- bezpieczeństwo żywnościowe,
- konkurencyjność polskiego rolnika i polskiej żywności na europejskim rynku,
- rolnicze kredyty,
- prace nad ustawą o obszarach wiejskich,
- kwestie związane z budową magazynów zbożowych,
- ustawa o dzierżawie gruntów rolnych,
- problemy związane z produkcją zwierzęcą,
- dostępność zbóż,
- susza i wsparcie dla poszkodowanych.
Konsolidacja kredytów — propozycją MRiRW
W odpowiedzi, minister Siekierski wyjaśnił:
Opracowujemy możliwość konsolidacji kredytów, czyli najtańszej formy pomocy dla gospodarstw zagrożonych upadłością. Jednak decyzja ta pozostaje również w kompetencji innych resortów, np. ministra finansów, nie jest to niezależna kompetencja ministra rolnictwa.
Dodał również, że planuje sformalizować ustawę o dzierżawie, aby obie strony mogły korzystać z jej zapisów. Zapewnia też wsparcie dla gospodarstw łączących produkcję roślinną i zwierzęcą. Dodatkowo powiedział o pracy nad środkami, które posłużą odbudowie stanu pogłowia trzody chlewnej.
Podsumowując, minister Siekierski stwierdził, że to spotkanie z rolnikami było merytoryczne i bardzo łagodne. Co najważniejsze, zapewnił, że wszystkie poruszone wątki zostaną wykorzystane.
Możliwa ocena każdego aktu prawnego
Na spotkaniu ministra Siekierskiego z rolnikami, marszałek Szymon Hołownia ogłosił:
Chcemy to ukrócić. Wprowadzamy zmiany w regulaminie Sejmu. Dadzą każdemu możliwość oceny dowolnego aktu prawnego, który przez Sejm przechodzi. Wszystkie poprawki zgłaszane na poziomie komisji będą widoczne w systemie informatycznym Sejmu.
Marszałek zakończył spotkanie stwierdzeniem, że „w polityce nie wystarczy mieć rację, ale trzeba mieć jeszcze większość”. Dlatego, wyraził nadzieję, że w niektórych kwestiach, takich jak przepisy o dzierżawie, restrukturyzacji zadłużenia, czy ułatwieniu budowy magazynów, istnieje szansa na wypracowanie takiej większości.
Spotkania ministra Siekierskiego z rolnikami — cd.
Początek czerwca obfituje w spotkania ministra Siekierskiego z rolnikami. Podczas spotkania z organizacjami i związkami rolniczymi, w którym uczestniczyli także Michał Kołodziejczak i Jarosław Kalinowski rozmawiano o zmianach prawnych właśnie odnośnie do dzierżawy rolniczej.
Przygotowujemy zmiany regulacji prawnych dotyczących dzierżaw. Chcemy, aby nowe przepisy zachęcały do zawierania umów długoterminowych, co wzmocni stabilność produkcji gospodarstw i zwiększy ochronę prawną zarówno dzierżawcy, jak i wydzierżawiającego — powiedział minister Siekierski.
Ponadto minister Siekierski uważa, że to dzierżawca, który tak naprawdę gospodaruje na dzierżawionej ziemi, powinien być beneficjentem wsparcia krajowego i unijnego. Jak dotychczas nierewolucyjne spostrzeżenie, aczkolwiek jakie znajdzie odzwierciedlenie w przepisach. I jak na to zareagują właściciele gruntu dzierżawionego?
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
jak zwykle prawdziwych rolników chodowcow bydla i producentów mleka nie było na rozmowach Tylko zbożowcy Najwyższy czas zacznijcie ludzie myślec że bez hodowców sami to zboże będziecie jeść Gdzie jest pomoc dla producentów mleka Inne kraje zadbały o swoje mleczne gospodarstwa i otrzymali ogromną pomoc .Mleko staniało 50%a koszty wzrosły Jak mają te gospodarstwa funkcjonować bez pomocy Teraz jak hodowca nie kupuje maszyn to dilerzy siedzą w terenie i prosza o kupno jakiejś maszyny bo zastuj Ale niestety nie czas na 8nwestycje