Groźny chrząszcz na plantacjach kukurydzy

Download PDF

Jednym z najgroźniejszych szkodników na plantacjach kukurydzy jest stonka kukurydziana. Każdego roku rozprzestrzenia się na tereny, na których do tej pory nie występowała.

Szkodnik pojawił się w Polsce w 2005 r. i od tamtej pory zdążył wyrządzić sporo strat w uprawach. Stonka kukurydziana swoją inwazję na Polskę rozpoczęła od południowej Polski, jej pierwsze osobniki wykryto w okolicach Rzeszowa. Już w ciągu pierwszego roku od wykrycia pierwszych stonek w naszym kraju szkodniki zdążyły z różną siłą zaatakować aż 8 województw.

Jest to szkodnik, który lubi cieplejsze klimaty i u nas byłoby mu nieco za chłodno.

Jadwiga Nowicka ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrocikowie

– Na plantacjach na Warmii i Mazurach stonka kukurydziana jeszcze się nie pojawiła, choć jest już stosunkowo blisko. Kilka lat temu dotarła do Podlasia – mówi Jadwiga Nowicka ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrocikowie (woj. warmińsko-mazurskie). – Być może dlatego, że jest to szkodnik, który lubi cieplejsze klimaty i u nas byłoby mu nieco za chłodno. Liczymy się jednak z tym, że i u nas może się pojawić. A jest to szkodnik wyjątkowo kłopotliwy, gdyż straty w uprawach powodują zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki.

Stonka kukurydziana

Larwy stonki kukurydzianej uszkadzają przede wszystkim system korzeniowy kukurydzy, wgryzają się w głąb korzeni i w krótkim czasie powodują wyleganie całych roślin. Dorosłe chrząszcze preferują naziemne części roślin – pyłek kwiatowy, tkankę liściową czy odsłonięte ziarna. Osłabiają w ten sposób całe rośliny i powodują zaburzenia w procesie zapylania kwiatów. Na plantacji opanowanej przez stonkę kukurydzianą rośliny o dobrych plonach można praktycznie zapomnieć. Choć szkodnik obecny jest w Polsce już od 11 lat, do tej pory nie ma 100-procentowo skutecznego sposobu jej zwalczania. Wszystkie dostępne metody chemiczne pozwalają jedynie na zmniejszenie liczby osobników oraz tempa rozprzestrzeniania się szkodnika, co pozwala również na zminimalizowanie strat ekonomicznych.

 

Przeczytaj także:

  1. Odchwaszczanie kukurydzy po wschodzie
  2. Ochrona kukurydzy: rolniku, zwalczaj chwasty!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Ochrona kukurydzy
lassie
ja te koła ostrożenia potraktowałem lontrelem ręcznym opryskiwaczem bo lumax trochę przyhamował potem dostały maistrem ale wziął na ok.50% ,wczoraj widziałem że po 48 godzinach o...
zobacz więcej »
mdomagala23
Dnia 27.06.2021 o 12:49, troll11 napisał: Panowie - taka sytuacja - w kukurydzy są "koła " gęstego ostu - opryskany ginie wolno a kukurydza w tych miejscach mała je...
zobacz więcej »
krzychu121
Na większości kawałkach 1,5 l maistra wystarczyło. Na 1,5 ha dawalem to co powyżej. 
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o