Strefy niebieskie ASF a koronawirus
Strefy niebieskie ASF – czy pandemia koronawirusa to powód do ich zniesienia? Jesteśmy za jak najszybszym, racjonalnym, znoszeniem stref niebieskich oraz korektą niektórych uregulowań w niej obowiązujących – podaje KZP-PTCH. Zdaniem rolników w strefie niebieskiej obowiązują nadmierne restrykcje, które nic nie wnoszą do poprawy sytuacji epizootycznej kraju.
Strefy niebieskie ASF obejmują tereny, w którym wirus ASF przedostał się do stada trzody chlewnej. Zostają utworzone po to, by choroba wraz z zakażonymi zwierzętami nie została przeniesiona do innych stad albo produktów. Ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt stanowią niezbędny element walki z rozprzestrzenianiem się wirusa.
– Nasz postulat szybkiego znoszenia stref niebieskich i przekwalifikowania ich na strefy czerwone dotyczy sytuacji, w których jest to zasadne. Przykładowo na danym terenie od dłuższego czasu nie odnotowywano ognisk ASF. apeluje KZP-PTCH-Pol-Pig.
Zwróćmy uwagę, że zniesienie stref ASF odbywa się etapami, czyli strefa niebieska staje się czerwoną, następnie żółtą, a końcu białą. Ta ostatnia jest strefą wolną od wirusa.
Spis treści
Strefy niebieskie ASF
KZP-PTCH-Pol-Pig jednocześnie zaznacza, że zmiana strefy niebieskiej na czerwoną nie powinna zmienić liczby kontroli Inspekcji Weterynaryjnej. Ponadto producenci trzody chlewnej rekomendują zmianę przepisów obowiązujących w strefie niebieskiej.
– Ze względów epizootycznych najlepiej oddzielić produkcję prosiąt od tuczu. Ma to na celu ograniczenie przenoszenia chorób występujących w tuczarniach na drugie stado podstawowe – czytamy na stronie KZP-PTCH-Pol-Pig.
Nadmierne restrykcje?
Według rolników w strefie niebieskiej obowiązują nadmierne restrykcje, które należy znieść. Unijne przepisy wymagają, aby przemieszczane świnie do rzeźni zlokalizowanej poza strefą niebieską pochodziły z gospodarstwa, do którego nie wprowadzano żadnych świń przez ostatnie 30 dni. Dla obiektów objętych wspólną bioasekuracją, prowadzących cotygodniowe badania na wirus ASF nie ma odstępstwa. Rezultat? Tuczarnie ze strefy niebieskiej, do których wprowadzane są prosięta w cyklu tygodniowym są pozbawione możliwości sprzedaży tuczników do rzeźni poza strefą niebieską bez naruszenia przepisów – informuje KZP-PTCH-Pol-Pig.
KZP-PTCH-Pol-Pig podaje jeszcze drugi przykład. Jeżeli ojciec przepisze na syna budynek tuczu, a zachowa sobie stado macior produkujących prosięta, to pomimo, że cała produkcja odbywa się w cyklu zamkniętym w jednym obiekcie, syn nie będzie mógł sprzedać tuczników do rzeźni poza strefą niebieską.
Źródło: KZP-PTCH
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!