Susza w Polsce. Rolnicy apelują o pomoc!

Rolnicy biją na alarm! Tegoroczna susza w Polsce zajęła już 15 z 16 województw. Na duże straty połączone z niskimi cenami zbóż skarżą się szczególnie plantatorzy z terenów województw lubuskiego i wielkopolskiego.

Obejmująca już prawie cały kraj susza stanowi znaczące zagrożenie dla dochodów rolników i bezpieczeństwa żywnościowego państwa – przekonuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Susza w Polsce się pogłębia

Tegoroczna susza, podobnie jak w roku ubiegłym naraziła rolników na duże straty. Plantatorzy donoszą o niskich plonach rzepaku. Ceny w skupach są niskie, a koszty uprawy tej rośliny są wysokie. Podobnie jest ze zbożami – ziarna są drobne, zasuszone, nie łatwo je wymłócić. Słaba jest również kondycja kukurydzy, co nie rokuje dobrze dla produkcji pasz objętościowych dla bydła mlecznego.

Drugi pokos traw był już bardzo kiepski, a kolejnych może już nie być, jeśli pogoda się nie zmieni. Zwracamy przy tym uwagę na bardzo niskie ceny skupu bydła opasowego. Ten problem może pogłębić się w wyniku postępującej suszy i braku pasz objętościowych dla bydła. Rolnicy w takiej sytuacji będą zmuszeni wyprzedawać zwierzęta opasowe, co jeszcze bardziej obniży ceny w skupach – uważa Piotr Walkowski, prezes WIR.

Niskie ceny zbóż

Prezes WIR wystosował do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego pismo z apelem o udzielenie pomocy rolnikom. Zwrócił w nim również uwagę na niskie ceny oferowane przez państwową spółkę Elewarr, która zgodnie z zapowiedziami szefa resortu rolnictwa powinna wyznaczać poziom cenowy płodów rolnych.

susza w Polsce

Susza w Polsce i niskie ceny zbóż w skupach niepokoją wielkopolskich rolników.

Według naszych notowań z miesiąca lipca br. Elewarr Gądki, Kępno oraz Piła oferują ceny niższe od podmiotów prywatnych skupujących zboże. Wielu rolników jest zmuszonych sprzedawać zboże prosto z pola, co jest wykorzystywane przez podmioty skupowe zaniżające celowo ceny skupu – czytamy w piśmie skierowanym przez WIR do ministra Ardanowskiego.

Apel o pomoc

Czego oczekują od ministra Ardanowskiego rolnicy? Gospodarze domagają się podjęcia zdecydowanych kroków w celu poprawy ich sytuacji dochodowej.

WIR apeluje o uruchomienie specjalnej pomocy suszowej. Zwraca też uwagę, że ARiMR nie dysponuje w tej chwili środkami na dopłaty do kredytów klęskowych.

Źródło: WIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar DZIENNIKARZ pisze:

    Bzdura. ceny zbóż w Elewarrze są dość wysokie, gdyby spółka kupiła by drożej, to za rok spółki tej by już nie byłoby na rynku. Elewarr nie skupuje z państwowych pieniędzy, tylko z własnych i z kredytu, już 6 lat była dołowana wskutek nieodpowiedzialnej polityki, dziś pod rządami ekonomisty prezesa dra Daniela Alain Korony na szansę (ale tylko szansę) przetrwać, o ile będzie mógł zarządzać.
    Przypominam poprzedni rok obrotowy 1.07.2017-30.06.2018 zamknął się stratą 17,2 mln zł. Prezesem zarządu do 31 października był Bogdan Drechna. Korona przyszedł 1 listopada 2018 r., i spółka jest obecnie na lekkim plusie.

    • Avatar Janek pisze:

      Uwaga komentarz jest manipulacją. Czym innym jest koniec roku obrotowego, czym innym sprawozdanie finansowe, które sporządza się i przedstawia do zatwierdzenia w ciągu 6 miesięcy od zakończenia roku, czyli do końca grudnia 2018 roku.