Termin stosowania nawozów naturalnych wydłużony!

Termin stosowania nawozów naturalnych został wydłużony do 30 listopada. Ale rolnik sam bierze na siebie odpowiedzialność czy ziemia jest zamarznięta czy nie zaznacza minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Z wnioskiem o umożliwienie rolnikom stosowania nawozów naturalnych do końca listopada zwróciła się do resortu rolnictwa KRIR. Gospodarze tłumaczyli, że wydłużenie terminu jest konieczne ze względu na suszę, która drugi rok z rzędu naraziła ich na ogromne straty. Brak odpowiedniego uwilgotnienia gleby w terminie siewu rzepaku i zbóż uniemożliwił im bowiem zastosowanie obornika i gnojowicy.

– Pomimo poprawy warunków wilgotnościowych wiele zabiegów agrotechnicznych jest opóźnionych. Rolnicy nie będą mogli dochować terminu wywozu nawozów naturalnych płynnych i stałych – alarmowała KRIR.

Zdaniem rolników stosowanie nawozów naturalnych powinna determinować zasada że „nawożenia nie prowadzi się na zamarzniętą glebę”.

Odpowiedzialność rolnika

termin stosowania nawozów naturalnych

Termin stosowania nawozów naturalnych został wydłużony do 30 listopada.

fot. Pixabay

Do wniosku KRIR przychylnie odniósł się minister Jan Krzysztof Ardanowski. Już podczas wizyty w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej szef resortu obiecał, że przedłuży możliwość stosowania nawozów naturalnych do 30 listopada.

Ale rolnik sam bierze na siebie odpowiedzialność czy ziemia jest zamarznięta czy niezaznaczył minister.  Przestrzegał, że zapowiadane jest ochłodzenie i może się okazać, że za tydzień będzie inna pogoda niż obecnie. Pamiętacie, ile razy na Wszystkich Świętych śnieg padał? – pytał.

Termin stosowania nawozów naturalnych wydłużony

Termin stosowania nawozów naturalnych został wydłużony oficjalnym komunikatem:

Do 30 listopada br. możliwe jest stosowanie nawozów na gruntach ornych w sytuacji braku możliwości dokonania zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe. Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie. Producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada – czytamy na stronie resortu rolnictwa.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 20

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *