Tytoń już na polach! Jak zapowiadają się zbiory tytoniu?

Tytoń już wysadzony, jednak przed plantatorami nadal sporo pracy. Sprawdzamy, jak zapowiadają się tegoroczne zbiory tytoniu i na jakie zagrożenia muszą teraz szczególnie uważać rolnicy.

To może być dobry rok dla producentów tytoniu. Plantatorzy twierdzą, że tytoń to jedna z niewielu upraw, która może okazać się teraz pewnym zyskiem. Zakontraktowanie uprawy, znalezienie odbiorcy i umówienie odpowiedniej ceny zapewnia rolnikom zbyt surowca. Oczywiście, pod warunkiem, że pogoda dopisze.

Zbiory tytoniu będą udane?

Tytoń został już w zdecydowanej większości wysadzony na pola. Zakładamy, że wyprodukowana wcześniej rozsada była w dobrej kondycji, dzięki sprzyjającym  warunkom termicznym  – mówi dla portalu agrofakt prof. dr hab. Teresa Doroszewska z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

zbiory tytoniu

fot. AgroFoto

Plantatorzy spodziewają się, że zbiory tytoniu będą w tym sezonie udane. Źródło: AgroFoto.pl, Radek97

Najważniejszą obecnie kwestią jest odpowiedni poziom wody. Wygląda na to, że w większości rejonów, gdzie uprawiany jest tytoń sytuacja jest na tyle dobra, aby rośliny mogły się przyjąć i rozpocząć wzrost. Problemem byłoby teraz wystąpienie intensywnych opadów burzowych, zwłaszcza z gradem, które mogłyby doprowadzić do zatapiania plantacji  i niszczenia roślin – dodaje prof. dr hab. Teresa Doroszewska z IUNIG PIB w Puławach.

Uwaga na szkodniki i choroby!

To nie koniec problemów, jakie mogą pojawić się teraz przed plantatorami tytoniu. Dużym zagrożeniem może okazać się za chwilę pojawienie się chorób i szkodników na plantacjach. Na co należy szczególnie uważać?

– Groźnymi szkodnikami są wciornastek tytoniowiec i mszyca, przenoszące choroby wirusowe. Zagrożeniem są również rolnice, których gąsienice uszkadzają system korzeniowy, szyjkę korzeniową oraz młode pędy i liście,  wkrótce po posadzeniu roślin w pole. Dużym problemem jest brak środków ochrony roślin, które są dopuszczone do zwalczania rolnic w uprawie tytoniu. Inne kwestie poza szkodnikami to są choroby grzybowe. O tej porze roku szczególnie często pojawia się zgnilizna podstawy łodyg i rizoktonioza  oraz choroby wirusowe – opowiada prof. dr hab. Teresa Doroszewska z IUNIG PIB w Puławach.

VAT na napoje owocowe wzrośnie – to cios w branżę!

Wyłączenie z podwyżki stawki VAT nektarów nie poprawi sytuacji! Nektary stanowią najmniejszą część w strukturze tej produkcji.

8 lutego 2019

UPL finalizuje przejęcie Arysta LifeScience i ogłasza nowy kierunek rozwoju – OpenAg

Połączenie firm umocni pozycję UPL jako światowego lidera w zakresie rozwiązań dla rolnictwa.

11 lutego 2019

Kondycja rzepaku w okresie zimowym [Reportaż filmowy]

Rzepak jest rośliną wrażliwą na warunki pogodowe. W wielu rejonach był siany podczas suszy. Sprawdź, o czym pamiętać w zimie?

13 lutego 2019