Ubóstwo w Polsce. Największa bieda w rolnictwie? Sprawdź!

Ubóstwo w Polsce zarówno przed wybuchem pandemii COVID-19, jak i w jej trakcie niezmiennie występuje. Zauważalny wzrost odnotowano w przypadku ubóstwa skrajnego. Natomiast ubóstwo ekonomiczne w 2020 r. najbardziej widoczne było w gospodarstwach domowych rolników. Czy to oznacza, że w rolnicy są najbardziej narażeni na biedę? Sprawdźmy!
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane przedstawiające ubóstwo w Polsce w zależności m.in. od grupy społeczno-ekonomicznej. Przedstawiona analiza odnosi się także do rolnictwa i rolników ukazując niepokojące dane dotyczące biedy i ubóstwa.
Spis treści
Ubóstwo w Polsce – rolnicy najbardziej narażeni na biedę
Z opracowania GUS pod nazwą ,,Ubóstwo w Polsce w latach 2019 i 2020″ wynika, że w 2020 r. najbardziej narażeni na ubóstwo ekonomiczne, czyli ubóstwo skrajne, relatywne i ustawowe były gospodarstwa utrzymujące się z tzw. niezarobkowych źródeł innych, niż emerytury i renty oraz gospodarstwa domowe rolników.
W 2020 roku ubóstwem skrajnym w tych obu grupach dotkniętych było prawie 14% osób – podał GUS. Przy czym, stopa ubóstwa relatywnego w gronie osób z gospodarstw rolników wynosiła około 29%. Natomiast stopa ubóstwa ustawowego była równa 24%. Ubóstwo w Polsce pod postacią ubóstwa relatywnego i ustawowego widoczne było także w przypadku osób tworzących gospodarstwa utrzymujące się ze źródeł tzw. niezarobkowych.
https://twitter.com/GUS_STAT/status/1480828425929641985
Bieda większa na wsi niż w mieście
Na końcowe wyniki badania dotyczące ubóstwa wpływa także miejsce zamieszkania. Według danych GUS w największym stopniu ubóstwa ekonomicznego doświadczyli mieszkańcy wsi, a następnie najmniejszych miast poniżej 20 tys. mieszkańców.
Ponadto, w 2020 r. ubóstwo w Polsce w ujęciu skrajnym dotyczyło co dziesiątego mieszkańca wsi. To oznacza, że ubóstwo skrajne czterokrotnie częściej dotyczyło mieszkańców wsi, niż mieszkańców miast.
W przypadku ubóstwa relatywnego i ustawowego różnice w zasięgach ubóstwa między miastem, a wsią były także znaczące, chociaż już nie tak duże (trzykrotnie większe) – dodał GUS.
Jednocześnie GUS podkreślił, że niemal 20% mieszkańców wisi miało do czynienia z ubóstwem relatywnym, a prawie 16% doświadczyło ubóstwa ustawowego. Ubóstwo w Polsce widoczne było również w mniejszych miastach, gdzie w największym stopniu odnotowano ubóstwo relatywne – ponad 10%.
Na koniec warto dodać, że ubóstwo skrajne najbardziej odzwierciedla grupę osób, która znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. W związku z tym, biorąc pod uwagę bezwzględne zmiany zasięgu ubóstwa pomiędzy 2019 a 2020 r. okazuje się że największy wzrost (o niecałe 4 p. proc.) stopy ubóstwa skrajnego odnotowano w odniesieniu do gospodarstw domowych rolników.
Czytaj również: Zerowy VAT na nawozy – korzystna zmiana dla wszystkich rolników?
Źródło: GUS
